Článek
Když se majitelé pozemku, na němž v minulosti již jeden rekreační objekt stál, rozhodovali, koho oslovit s žádostí o návrh nové chaty, vybrali si architekty, jejichž nedávno navržené a postavené chaty znali a které se jim líbily. Obrátili se proto na totéž studio i zhotovitele a přáli si, aby byl stejný koncept použit na půdorysu původní chaty, po níž na parcele zbyla kamenná základna.
„Racionální tvar dvoupodlažní kostky je ideální pro rodinnou rekreaci s krásným výhledem do vzrostlé zahrady,“ popisují architekti základní rysy projektu a pokračují: „Při zpracování menších domů není důležité, kolik m2 prostoru se řeší, ale jak je prostor definován a využit.“
Pro chatu jsou charakteristické kontrasty a dialogy. Jednak mezi zahradou a domem, ale také mezi exteriérem a interiérem. Chata z některých úhlů působí v zahradě jako výrazná skulptura, z jiných však naopak - i díky černé fasádě - maximálně splývá s přírodu. Navíc, laťování z opáleného dřeva způsobuje, že se vzhled povrchu domu mění pod úhlem dopadajícího světla a jeho členitost může evokovat kůru okolních stromů.
Na chatě u přehrady se člověk cítí jako na lodi
Interiér rozdělený do dvou podlaží
Do chaty se vstupuje skrze posuvné dveře z terasy. Přízemí architekti koncipovali jako společný prostor pro vaření, stolování i odpočinek. Najdeme zde také WC se sprchovým koutem a technickým zázemím pod schody na patro. Na výraznou kuchyňskou linku navazují kamna, která slouží nejen k vaření, ale mohou i za chladnějších dní prostor zaplnit uklidňujícím praskáním ohně.
Dominantním prvkem přízemí jsou velká prosklená okna, po jejichž odsunutí dochází k propojení interiéru s terasou. Ta se v létě stává součástí obytného prostoru a maximálně propojuje dům s přírodou.
Patro pak slouží především ke spánku a k uložení osobních předmětů. Skrze pásové okno umožňuje výhled do krajiny.
Technické informace:
Obytná plocha: 60 m2
Terasa: 20 m2
Kamenná základová deska: 7 × 5 m
Návrh: 0,5 Studio
Projekt a realizace: Chytrý dům
V celém interiéru jsou použity smrkové palubky, ty vytváří atmosféru, která k chataření patří. Architekti přitom velmi dbali na každý detail provedení chaty. Z dřevěného interiéru vystupují černé technické prvky zpracované zámečnicky. Hra s rastrem a členěním na stropě v přízemí příjemně formuje prostor.
Architekti na návrhu a realizaci chaty zvané Kostka úzce spolupracovali s realizační firmou, která zpracovávala i konstrukční projekt. „Tento postup při návrhu dřevostaveb uplatňujeme dlouhodobě. Díky odladění projektu již ve fázi studie se daří dotáhnout návrh do konce. A to včetně detailů v interiéru, které ve výsledku definují kvalitu stavby a příjemné využívání domu,“ uzavírají architekti.