Článek
Velkou výhodou zařizování černošického rodinného domu, pod nímž je podepsaná bytová designérka Zuzana Bošková, bylo, že návrh interiéru vznikal zároveň s tím architektonickým.
Designérka mohla pracovat se všemi prostory s výjimkou pracovny a dětských pokojů. S kuchyní spojený obývací pokoj, ložnice, chodba se schodištěm a dvě koupelny – vše ladila do světlých barev s černými detaily. Mezi materiály převládá dřevo, kov a jemně zrnitá dlažba v šedém odstínu.
„Největší výzvou bylo funkčně propojit požadavky obou klientů, které odrážely jejich rozdílný vkus. Zatímco klientka preferovala světlé tóny a útulné prvky v minimalistickém stylu japandi (kombinace japonského a skandinávského minimalismu – pozn. red.), klient si přál zahrnout řadu prvků v černé barvě. Naštěstí černobílá kombinace je nestárnoucí klasikou, která obstojí v každé době. U tohoto interiéru tak můžeme do jisté míry mluvit i o jeho nadčasovosti,“ pochvaluje si designérka.
Modrá barva oživuje minimalistický interiér dejvického bytu
Dřevo, šedá, bílá a černé detaily
Středobodem domu je obývací pokoj ústící do otevřené kuchyně, jenž zároveň slouží jako jídelna. Předěl mezi obývákem a kuchyní naznačuje nejen ostrůvek, ale také odlišná podlaha – dubové dřevo zde střídá dlažbu. Kuchyň je zařízena ve světle šedé, s níž se hezky doplňuje dřevěná pracovní plocha a vodovodní baterie i úchytky v černém provedení. Varná deska je zakomponovaná do ostrůvku, takže paní domu při vaření má neustále výhled na zbytek rodiny. A v případě návštěvy se hostitelka může věnovat hostům usazeným na barovkách Normann Copenhagen umístěných přímo u ostrůvku.
Část obývacího pokoje je vyčleněna pro jídelní stůl z dubového dřeva doplněný židlemi Malmö výrobce Ton. Nad jídelním stolem se vznáší závěsná lampa Nelson s ocelovou kostrou potaženou průsvitným plastovým polymerem. Tu společnost Hay uvedla na trh již v roce 1947, její vzhled tak podtrhuje nadčasový styl interiéru. Do prostoru jídelny přivádí spoustu denního světla velkoformátová okna.
Hlavním prvkem obývacího pokoje je ovšem závěsné křeslo z dubové kulatiny a kůže vyrobené na míru (z velké části samotným majitelem domu) a vintage komoda. Dalšími kusy nábytku jsou pohovka a křesla ve stejném krémovém odstínu, rozmístěné okolo organického konferenčního stolku se skleněnou deskou. I v této místnosti oko návštěvníka brzy nalezne černé prvky, v tomto případě mají podobu stropních svítidel.
Japandi v ložnici
Dubové schodiště doplňuje subtilní kovové zábradlí v antracitové barvě a osvětlení ve formě kruhových nástěnných lamp. „V tomto prostoru nejvíce vynikne černobílý kontrast. Na bílých stěnách se nacházejí vypínače a zásuvky s černým lemováním, dveře mají černé kliky a také osvětlení je ve většině případů černé. Nejvýraznější prvek pak představuje samotné zábradlí, které hezky dotváří kompozici s dřevěným schodištěm,“ upozorňuje designérka.
Přáním klientky vyšla vstříc především při návrhu ložnice, která je zařízena v duchu stylu japandi. Základem je na míru vyrobená dřevěná postel, závěsný papírový lustr a černé nástěnné lampičky.
Každé patro domu má vlastní koupelnu, obě mají jednotný design. Designérka při jejich návrhu opět akcentovala hlavně jednoduchost a nadčasovost. Jako ve všech ostatních místnostech se i zde prolínají světle šedé a bílé obklady s černými detaily.