Článek
Třísetmetrový byt v São Paulu nabízel hned několik možností, jak jej vylepšit a lépe přizpůsobit životnímu stylu jeho majitele. Tou zásadní byl krok, pro který se v současné době ve městě rozhoduje nejeden bytový architekt – propojení balkonu a obývacího pokoje. Dříve tyto striktně oddělené prostory spousta architektů záměrně propojuje, a to hned ze dvou důvodů.
Jednak tím přidávají na ploše obývacímu pokoji a jednak v některých případech vzniká zajímavý semiinteriérový prostor, který jako by byl a zároveň i nebyl uvnitř bytu.
Společným rysem těchto zásahů je vizuální oddělení původního balkonu bez nesmyslných snah předstírat, že k žádnému podobnému zásahu nikdy nedošlo.
To je případ i tohoto bytu. Architektka se svým týmem propojila oba prostory stejnou podlahou, jíž pokrývá velkoformátová dlažba, odlišení spočívá v rozdílných stropech. Původní obývací pokoj je charakterizován přiznaným betonem, strop v místě balkonu kryjí černé latě.
Velký prostor architektka rozdělila i pomocí barev. Zatímco zadní stěna je v meruňkové barvě, jíž doplňuje nábytek v barvě čokolády, přední, větší část zabírá prostor s kobercem pyšnícím se výrazným grafickým motivem, na němž spočívá ústřední kus nábytku celého bytu – odvážný solitér v podobě půlměsícové sedací soupravy v růžové barvě. Tu si, mimochodem, vybral přímo majitel bytu.
Moderní dům pro majitele se spoustou příbuzných oživují výrazné barvy
Pozadím pro tuto kompozici jsou již jen bílé zdi lemované nízkými skříňkami v jemném šedém odstínu ladícím s barvou dlažby.
Výrazná řešení a barevnou paletu uplatnila architektka rovněž v kuchyni, kde ovšem pracovala s výrazně omezenějším rejstříkem barev. K bílé a šedé přidala tentokrát zelenou, a to jak v syté verzi na keramických obkladech, tak ve světlé, až mentolové užité na nábytku.
Byt cestovatelů zaujme na první pohled dialogem mezi pestrostí a strohostí
Logicky, nejstřídměji působí ložnice zařízená už jen v kombinaci bílé a šedé, jíž doplnila architektka podlahou z masivního dřeva získaného z recyklací z demolice.
Hezkým nápadem je pak povrch šedých betonových zdí nesoucí stopy po dřevěném bednění. V koupelně pak šedou nahradila černá a bílý kámen zpestřuje kresba v téže barvě.
Svým způsobem obývacímu pokoji se nejvíce blíží pokoj dětský, jenž si z principu svého účelu vyžádal rovněž živé barvy a zábavná řešení.
Pánskému bytu vládne cenný kulečníkový stůl
Architektka už svými minulými pracemi dokázala, že se nebojí sytých výrazných barev a že si s nimi v prostředí moderního interiéru ví rady. Tento byt, jehož proměnu nazvala Apartamento Karine Vilas Boas, pak ukazuje, jakým způsobem zachází s výraznými solitéry a jak pro ně komponuje pozadí, na němž mají možnost plně vyniknout.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.