Článek
V letošním ročníku vybírala porota České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) z 28 přihlášených inženýrských realizací a návrhů. Ve svém rozhodování ocenila nejen špičková technologická řešení, ale také odvahu a invenci tvůrců jednotlivých projektů a respekt k původním stavbám.
V poslední době rozhodně nejde o jedinou architektonickou cenu, která vyzdvihuje zdařilé rekonstrukce a opětovné využití staveb jiným způsobem. A to je dobře.
„Vybraná pětice vítězů, kterou doplňuje ještě zvláštní cena poroty a cena veřejnosti, do značné míry předjímá možný vývoj celého českého stavebnictví. Ten bude v dalších letech i s ohledem na ekonomickou situaci možná ve znamení klíčových infrastrukturních staveb, kreativity a právě konverzí a rekonstrukcí. A především hledání úsporných řešení,“ komentuje letošní výsledky Cen Inženýrské komory předseda ČKAIT Robert Špalek.
Ocenění byla v minulých dnech vyhlášena na Shromáždění delegátů České komory autorizovaných inženýrů a techniků.
Oceněná díla
Novou cestu k využití původních objektů nalezli tvůrci restaurace a pivovaru Solnice. Těm se podařilo propojit náročnou rekonstrukci unikátního krovu z první poloviny 16. století se současnými vysokými požadavky na technologické vybavení. Autentické interiéry zaručují návštěvníkům komfort, a to i díky centru komplexní chladicí soustavy, instalovanému v nedaleké budově.
Cenu má i konverze tubusu větrné elektrárny na rozhlednu s turistickým infocentrem Šibeník. Větrná farma u Nového Hrádku na západním úbočí Orlických hor nebyla nikdy spuštěna kvůli hluku. Projektanti a architekti z objektu ponechali jen tubus, ze kterého následně vznikla atraktivní rozhledna.
Oceněna byla i Orbita – Kotelna Park Radlice (třetí etapa). Uznání její autoři získali za mimořádné využití 120 metrů vysokého komínu v areálu brownfieldu – bývalé továrny na letecké motory. Základním motivem architektonického řešení komínu se stala kliková hřídel vrtulového motoru. Návrh počítá i s možnou instalací bytů a kanceláří.
Tyto stavby pak doplňují dva ukázkové příklady řešení ohleduplného k přírodě nebo krajinnému rázu umístění staveb:
První z nich je Velký městský okruh Brno – úsek Žabovřeská. Ačkoliv bude druhá etapa okruhu dokončena až příští rok, letošní cenu získal tento projekt díky přesvědčivému řešení řady problémů této části okruhu. Projektový tým se musel vypořádat se střetem souběžně vedené infrastruktury (komunikace, tramvajová trať, kmenové stoky) s přírodními prvky jako je řeka Svratka, Wilsonův les nebo Žabovřeské louky. Porota ocenila například to, že tramvaj byla vhodně odkloněna do tunelu pod Wilsonovým lesem.
Druhou z těchto oceněných staveb je Vodní svět ve Velkých Karlovicích, který je vizuálně zajímavým areálem postaveným na místě bývalého výrobního podniku. Při jeho realizaci byly využity přírodní materiály, zejména kámen a dřevo. Porotci ocenili vedle inspirativního zasazení stavby v terénu i nápadité řešení saun ve tvaru válců, které jsou umístěny kaskádovitě v těsné blízkosti hlavní budovy a tvoří tak architektonický doplněk celé stavby.
Titulem Architekt roku se letos pyšní duo Kuba & Pilař
Zvláštní Cena poroty a Cena veřejnosti
Kromě vyhlášení pětice vítězů byla letos udělena i zvláštní Cena poroty, kterou má lázeňská kolonáda, hala Vincentka a další stavby v Luhačovicích. Autorům se podařilo obnovit pozdně funkcionalistický komplex a zároveň zpřístupnit návštěvníkům nové prostory. Zároveň byly poškozené původní mozaikové dlažby nahrazeny kvalitní replikou a navrácena byla historická podoba osvětlení.
Udělena byla rovněž Cena veřejnosti. Lidé v rámci internetového hlasování projevili největší sympatie úspěšné, a dokonce oproti plánu v předstihu dokončené Intenzifikaci Čistírny odpadních vod v Kamenici u Prahy. Její autoři se vypořádali s náročným podložím a nečekanými podmínkami v kontrastu s téměř dvojnásobným rozšířením kapacity čističky.