Článek
Obří místnost jedinečného půlkruhového tvaru, jejíž nejdelší zaoblená stěna je z převážné části prosklena, bývala v domě ze 30. let minulého století tanečním sálem. Tomu odpovídá i vysoký strop. Dům patřil k těm, které si v Šanghaji nechali postavit francouzští přistěhovalci. Když jim však byl zkonfiskován, vláda jej - stejně jako všechny další domy - rozdělila po místnostech mezi několik čínských rodin, které se společně dělily o kuchyň a hygienické zázemí.
To jim samozřejmě po čase přestalo vyhovovat, a tak se obyvatelé často měnili. V současnosti se majitelé rozhodli požádat architekty z místního ateliéru Tao+C o úpravu této místnosti o velikosti půdorysu 42 m2 tak, aby ji bylo možné využívat jako plnohodnotný byt, tj. aby měli možnost bydlet sice s ostatními rodinami, ale zároveň mít své soukromí.
Místo varny taneční sály. Pražský branický pivovar prošel razantní proměnou
Architekti využili výšky a vložili do interiéru obří kompozitní kus nábytku vytvořený z javorové překližky, který má skulpturální charakter. Ve skutečnosti jde o prvek, který v místnosti vytváří, a především od sebe odděluje různé funkční zóny. Výhodou tohoto řešení je, že nebylo nutné jakkoli zasahovat do prosklené stěny i do dalších zděných částí pokoje.
V dřevěném boxu je umístěn sprchový kout, ale také šatní skříně, police na knihy, schodiště a zároveň je odlehčen otvory tak, aby mladí obyvatelé domácnosti spolu mohli pohodlně komunikovat i na dálku. Dřevěný objem ustupuje do jednoduché kuchyně, kterou doplňuje nerezový pult.
V dřevěném prvku je spousta nik a dalších úložných prostorů, zároveň určuje, kde je jídelna a kde obývací pokoj.
Horní plocha skulptury pak v místnosti vytváří loft, kde bylo možné zhotovit ložnici, která je takto oddělena od denní části domácnosti. Nahoře vedle lůžka je pak umístěna i pracovna.
Jako při hře na škatulata. Pět domů se po čase vrátilo na svá místa
Jak zdůrazňují architekti, díky tomu, že v místnosti není žádná dělicí příčka, může denní světlo pronikat i nadále do nejzazších částí domácnosti. Přízemí a vlastně celá denní zóna je vyznačena terakotovou dlažbou, tu doplňují nově vytvořené dřevěné podlahy vestavby.
Díky chytře vymyšlenému řešení se architektům původní 42metrový byt podařilo výrazně „nafouknout“. Nově totiž mají jeho majitelé k dispozici obývací pokoj (11 m2), kuchyň s jídelnou (20 m2), koupelnu (4 m2), předsíň s šatní skříní (5 m2), ložnici (15 m2) a pracovnu (4 m2).
Anketa
Historicky významná vila dostala hravý háv
Může se vám hodit na Firmy.cz: Architekti