Článek
Byt má plochu 70 čtverečních metrů a nově má typicky výrazně oddělenou společenskou a zároveň denní zónu od té soukromé, klidové. První jmenovaná část bytu je tvořena místností s půdorysem podlouhlého obdélníku, jejíž okna směřují k již zmiňovanému monumentu.
Do této místnosti majitelé hned vstupují, po pravé ruce míjejí stěnu pokrytou textilní tapetou v geometrickém vzoru, volný prostor vedle ní slouží jako kratší chodba. Po levé ruce, za velkými dřevěnými panely, je ukryta pračka s umyvadlem a pracovní plochou.
Na otapetovanou zeď za rohem je zavěšena televize, kolem níž se prochází k pokojům a koupelnám skrz téměř neviditelné bílé dveře vysoké od země ke stropu a zasazené do bílé stěny.
S posezením sousedí po straně místnosti lineárně řešená kuchyň, nejblíže oknům je pak ještě volný prostor sloužící jako jídelní zóna s jídelním stolem. Právě tato část bývala v minulosti terasou, jíž ale designéři nově začlenili do interiéru bytu.
Autoři návrhu kladli při zařizování bytu důraz na dva aspekty. Jedním byla volba materiálů, kterých není v bytě použito mnoho, zato jsou ale vždy ve velmi kvalitní podobě.
Ať již je to kožený materiál sedačky, dřevěné prvky z kubánského mahagonu, anebo měděné detaily, vždy jde o ukázku velmi kvalitního řemeslného zpracování.
Detailem, který při povídání v sedačce automaticky přitahuje veškerou pozornost, je konferenční stolek s deskou z černého mramoru s výrazným bílým žilkováním.
Druhým aspektem, na nějž se architekti soustředili, byla volba výhradně místních designérů a výrobců.
„Věříme v naši národní produkci a ceníme si práce nezávislých designérů. Některé objekty například rezignují na svůj původní charakter, protože získaly nový účel díky upcyklaci,” říká architektka Mona Singalová.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.