Článek
V této atraktivní a dynamicky se rozvíjející pražské čtvrti žijí také příbuzní majitelky. To byly body navíc. Od koupě starého bytu je neodradila ani nezbytná kompletní rekonstrukce. Kdysi tady už nějaké, ale ne zcela zdařilé úpravy proběhly.
Byt si však zasloužil mnohem víc. Na doporučení přátel majitelé oslovili architektku Adélu Středovou.
„Některé prvky byly sice zachovány, ale jinak bylo třeba zasáhnout ve značném rozsahu – udělat kompletní elektroinstalace, nově koupelnu, kuchyň, podlahu v ložnici i topení v ložnici a v předsíni. Hlavní požadavek se vztahoval k dostatečnému množství úložných prostor, dvěma klozetům a k velkému sprchovému koutu, který si přál majitel. Nesměla ovšem chybět ani vana,“ vysvětluje architektka.
Tomu se podařilo vyhovět rafinovaným prodloužením sprchového koutu až do sousedící komory, kterou architektka zmenšila.
Praktické i efektní řešení úložných prostor předvedla vytvořením a umístěním šatny, jež je průchozí a je do ní možné vstoupit přímo z ložnice i vstupní chodby.
Od první prohlídky bytu měla jasno v novém uspořádání bytu, kdy se rozhodla přesunout kuchyň, která se tak dostala do přímé návaznosti na obývací pokoj, a do jejího rozšířeného prostoru tak bylo možné začlenit i jídelnu.
Z více návrhů dispozičního uspořádání bytu, které manželům připravila, tento jednoznačně zvítězil.
Parťáci buku
Hodnotné a výrazné prvky tohoto bytu – prosklený tabulkový arkýř v obývacím pokoji, špaletová okna, dveře a původní bukové parkety – se podařilo zachovat.
Vybavení je propojeno především s lakovaným nábytkem v bílé barvě a s dalším masivním bukem.
Kuchyň na sebe poutá pozornost tmavým akcentem. Je zhotovena z kouřové dýhy eukalyptu, která je vhodně doplněna černou pracovní plochou z kompaktní desky. Snese velkou zátěž a bude dobře vypadat i v případě mechanického poškození, protože je ve své hmotě plně probarvená.
Černý dřez, který sem skvěle zapadá, je ošetřen tak, aby nešedl a netvořily se na něm vápenaté usazeniny. Interiér však působí svěže a světle. Šatna je z vnějších stran vyrobena z běleného buku, uvnitř je použito lamino ve stejném odstínu.
Skvěle navazuje na ložnici, která je zhotovena na míru z bíle lakované MDF desky a prvků z bukového masivu. Zde byla nezbytná také výměna podlahy. Je samozřejmě buková a parkety se svým rozměrem a způsobem pokládky s těmi původními zcela shodují.
Maximální pohodlí zajišťuje i čalouněné lůžko s úložným prostorem, zhotovené rovněž na míru.
Odvážný koncept v činžovním domě dopadl na výbornou
Dětský pokoj se postupně proměňuje s ohledem na potřeby rostoucích dětí. Výhledově se dočkají nejen psacího stolu, ale i vestavných úložných prostor.
Rodina si svůj nový domov nadšeně užívá. Těší je i pochvalná vyjádření obyvatel domu, kteří bydlí v téměř stejných bytech, ovšem bez nového řešení interiéru a smysluplných změn v dispozičním uspořádání.
Slovo architektky
„Oceňuji příjemnou spolupráci s klienty, kteří nám ponechali volné ruce. Nejen názorová shoda, ale i racionální přístup a lidské porozumění umožnily optimální vytvoření funkčního a atraktivního interiéru. Ve starých činžovních domech je to vždy velká výzva,“ říká architektka.
Studio se zabývá především navrhováním interiérů, novostaveb i rekonstrukcí. Nevyhýbá se ani urbanistickým studiím. Cílem architektů je tvořit architekturu nevšední, moderní, ale zároveň postavenou na pevných základech vycházejících z kontextu daného místa.
Za klíčové považují individuální přístup ke konkrétní zakázce, respektování zadání, klienta a hledání originálních řešení. Celkový dohled nad projekty až do fáze realizace je samozřejmostí.
Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.