Článek
„Zadání nebylo nijak výjimečné a byt nebyl ničím zajímavý. Chyběl nám zde nějaký odkaz, detail, příběh či atmosféra. U rekonstrukcí rádi hledáme, odkrýváme, oprašujeme… Tentokrát jsme ale k rekonstrukci přistoupili spíš jako k novostavbě. Díky otevření dispozice se nám podařilo vtisknout bytu charakter, který jsme následně posunuli dál rozpracováním jednoduchého, ale čitelného konceptu a výběrem vhodných materiálů,“ líčí architekti Anna Holešovská, Martin Machů, Mathilde Lhote a Marta Walozsková z architektonického studia ti architekti.
Byt měl sice papírově atraktivní dispozici 3+1, reálně ale byla kuchyň poddimenzovaná, ze tří pokojů byly dva průchozí a všechny prostory byly poměrně stísněné. Na ploše 63 m2 se ani není čemu divit.
Majitel si architekty našel sám, neboť ho jejich práce oslovila. Vložil do nich svoji důvěru a ponechal jim volné ruce, čehož si architekti velmi váží. Zelenou měli také při výběru doplňků a veškerého vybavení. Ve finále pak stačilo přinést si do bytu jen osobní předměty.
Ve Vinohradském bytě vládně eklektická klasika, funkční elegance
Ale popořádku…
Na počátku majitel vyjádřil poměrně jasnou představu, společně se pak ale rozhodli pro poněkud dramatičtější úpravu. Na malém jevišti se pokusili odehrát velké divadlo. Zásadní bylo otevřít hlavní místnost, a ukázat tak největší prostor bytu v plné kráse. Malé pokoje vyměnili za otevřený prostor.
Hlavní obytnou místnost (obývací pokoj s kuchyní a jídelnou) rozprostřeli přes celou hloubku domu. Zvětšili koupelnu a naopak minimalizovali pracovnu a ložnici. Ve výsledku lze tedy hovořit o dost specifickém bytě 3+kk.
„WC a koupelna jsou v nově vystavěném bloku kolem šachty. Na něj přiléhá kuchyň. Blok i kuchyň jsou ošetřeny stěrkou, aby splynuly v jeden celek. Ten jsme se snažili co nejméně narušit. Použili jsme proto skryté zárubně místo klasických a na dveře aplikovali stěrku stejně jako na sousedící stěny,“ vysvětlují architekti.
„Abychom ušetřili každý centimetr, je ložnice oddělena od obýváku pouze nábytkovou stěnou. Postel je usazena mezi skříň a stěnu. Ke každé straně postele však vede skrze skříň vlastní průchod,“ dodávají.
Interiér se může pochlubit více unikáty. Mimořádný je určitě ovál v ploše teraca. Technologicky to nebylo snadné, ale povedlo se. Architekti mají radost i z výběru litinových radiátorů a jejich krásných kohoutů. Majitele zase velmi těší malá pracovna umístěná za kuchyní.
Barevnost interiéru je střídmá, neutrální. Proto do ní chtěli tvůrci vnést trochu rafinovanosti v podobě modrého kontrastu. Jednoduché barevné řešení je bohaté na materiály. Uplatnili betonové stěrky, teraco, surovou černou MDF desku, černě lakovaný kov, perforovaný plech, mosaz, smrkové biodesky, dubové parkety, modré obklady, mramor, kůži a nezapomněli ani na pokojové rostliny.
„Přestože se realizace značně protáhla, majitel byl trpělivý a my jsme mohli byt dotáhnout do posledního detailu. Troufáme si tvrdit, že byt majiteli slouží přesně podle jeho představ. Řešili jsme sice pár technických problémů, ale jinak si nové bydlení velmi chválí,“ uzavírají architekti.
Autor: Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz