Hlavní obsah

Bratranci vyrábějí ekologické chaty z přepravních kontejnerů

Na základě zkušeností z pandemických let, kdy se spousta lidí rozhodla trávit období uzávěr na venkově ve vlastním domku či v podnájmu, se bratranci Eddy Peet (25) a Freddy Goodall (24) z anglického Horshamu pustili do budování tzv. ekologických chat. Jako základní stavební materiál používají vyřazené přepravní kontejnery.

Bratranci se rozhodli vytvářet bydlení z lodních kontejnerů, které se v jejich městě začaly hromadit během pandemie koronaviruVideo: AP

Článek

První kontejnery, které bratranci Eddy a Freddy začali k přestavbě na obytné domy používat, byly ty, které si společnosti nechaly dovézt k nim do města. Kvůli pandemii už tam zůstaly a nikdo příliš dobře nevěděl, co s nimi. Nyní bratranci postupují stejně, na výrobu minimalistických rodinných domů a chat používají kontejnery, které k přepravě posloužily pouze jednou.

„Přepravní kontejnery po prvním použití často leží ladem ve skladech nebo loděnicích, protože je levnější přijímat nové přepravní kontejnery než poslat zpět prázdné,“ vysvětluje pro agenturu AP Eddy.

Jejich start-upová společnost Coolhurst Lodges využívá nyní kontejnery, v nichž byly do Velké Británie dovezeny osobní ochranné pomůcky. V závislosti na projektu používají boxy o rozměrech 6,1 × 2,44 × 2,89 metrů nebo 12,19 × 2,44 × 2,89 metrů. Jejich půdorys bývá řešen podobně, koupelna je umístěna na jednom konci, ložnice na druhém a prostor mezi nimi tvoří otevřená kuchyně volně se prolínající s jídelnou a obývacím pokojem.

„Většinu prací na kontejnerech si v současnosti provádíme sami a máme tým dodavatelů, kteří pomáhají s technickou stránkou věci – elektrikáře, instalatéry atd.,“ upřesňuje Eddy.

Každý minidomek stojí 40 000 liber (1,13 milionu korun) a jeho výroba trvá přibližně tři měsíce. Majitelé je mohou využívat pro trvalé i rekreační bydlení.

Kontejnerové domy, které mladíci nazývají „ekologické chaty“, se kromě toho, že jsou pohodlné, mohou pochlubit širokou řadou výhod pro životní prostředí. Stavební materiály pocházejí z místních zdrojů a uhlíková stopa je snížena i díky tomu, že při jejich proměně nebylo třeba použít beton a cihly.

Kontejnery jsou také energeticky účinnější díky velikosti, která je menší než klasický rodinný dům. Jejich provoz lze přitom pohánět elektřinou nejen z veřejné sítě, ale i z obnovitelných zdrojů, například ze solárních panelů.

„V současné době kontejnery pouze prodáváme. Plánujeme však vytvořit areál, kde bychom je mohli pronajímat ke krátkodobým prázdninovým pobytům,“ uzavírá Eddy.

Vánoční přehlídka čtenářů – hledáme symbol Vánoc

V každé rodině symbolizuje Vánoce něco jiného. Někde vytáhnou ze skříně po generace uchovávaný betlém, tu vyzdobí okna, jinde zase zavěsí na dveře věnec s chvojím. Co je symbolem Vánoc u vás? Co musíte nachystat, abyste si mohli říci: „Tak, a jsou tu zase Vánoce.“ Podělte se o kousek své sváteční atmosféry v naší tradiční vánoční přehlídce!

Snímky s krátkým popisem a údajem, odkud pocházíte, zasílejte na náš e-mail: bydleni@novinky.cz.

Bubeník, kterého už nebavilo platit vyšší a vyšší nájem, si postavil vlastní minidomek

Tipy a trendy
Související témata:
Horsham
Ekologické chaty

Související články

Minimalistické bydlení v přírodě

Strmě rostoucí náklady na energie nás nutí k zamyšlení, jak se stát soběstačným, kde ušetřit a kudy vede cesta k nízkonákladovému žití s ohledem na životní...

Výběr článků

Načítám