Článek
Studie barcelonských vědců ukázala, že lidské aktivity a stavební materiály přispívají k akumulaci tepla ve městech. Zároveň potvrzuje, že teplo nastřádané v budovách a površích ulic přes den se v noci postupně uvolňuje, čímž dochází ke značnému tepelnému namáhání.
Sergi Ventura, jeden z výzkumníků, říká: „Města (jako je Barcelona) s městskými tepelnými ostrovy by mohla mít střechy natřené bílou barvou. V našem modelu jsme zvolili rovné střechy obytných budov a továren, protože se snáze natírají. V naší studii nesimulujeme všechny budovy natřené bílou barvou. Jen ty, které bude snazší natírat. A zjistili jsme průměrné snížení teploty o 0,8 °C během vln veder. A při nejvyšších teplotách snížení až o 4 stupně na určitých místech a v určitých hodinách dne.“
Pro potřeby studie vědci simulovali letní vlnu veder v roce 2015, kdy denní teploty dosahovaly 35 až 40 stupňů a 25 stupňů v noci v jedenácti různých oblastech Barcelony.
Nejstudenější bílá barva na světě odrazí přes 95 procent slunečního záření. Chladí i na dotyk
„Spolupracujeme s veřejnými subjekty, jako je Městský plánovací úřad Barcelony. Ty nabízejí možnost zvýšení množství zelených ploch a natírání střech na bílo podporují. Zatím se ale nic neděje, přestože jde o ‚nízkonákladové‘ strategie. A podle našich předpovědí by to ve městě, jako je Barcelona, fungovalo ještě lépe než zvětšování zelených ploch. Naše predikční modely detekují větší účinnost při snižování teploty s bílou barvou než s více zelenými plochami,“ říká Ventura.
Podle ekologického aktivisty z Greenpeace Adriana Fernandeze však natírání střech na bílo ani zvětšování zelených ploch nejsou dostatečným řešením zvyšujících se teplot zejména v evropských městech. Tyto kroky mohou zafungovat na jednom konkrétním místě jako záplata.
Společnost by podle měj měla proto usilovat o změnu konfigurace měst, tedy toho, jak se staví nové budovy a ulice.
Fasádu mrakodrapu trhá zeleň deroucí se ven
O tom, zda projekt natírání střech na bílo bude nakonec uveden do praxe a jak moc bude úspěšný, závisí na spolupráci místních úřadů a Barceloňanů žijících v bytech v nejvyšších patrech. Mezi ně patří například Samuel Saintot.
„Myslím, že je to výborný nápad. My lidé ve velkých městech opravdu hodně trpíme, hlavně v létě. Já bych to udělal určitě. A opravdu doufám, že to udělá každý. A navíc jsem přesvědčen, že takto můžeme ušetřit i spoustu peněz za energie, což je také dobré z hlediska globálního oteplování,“ uzavírá.