Článek
Expozice je výsledkem rozsáhlého výzkumu, kterému autorský tým pod vedením architekta Martina Hejla podrobil prostor více než dvou set miliónů metrů čtverečných obytné plochy.
Návštěvník se tak může podrobně seznámit s objevováním, rozvojem i zánikem slavné panelové prefabrikace, typické konstrukční metody v někdejším Československu.
Autoři výstavy ukazují vývoj architektury od baťovského rodinného domku přes kolektivní výstavbu v průběhu komunismu až po následný návrat k rodinnému domu.
Nejrozšířenější typy bytových, vesměs panelových domů, představuje tzv. Diagram evoluce univerzální architektury. Jde o objekt složený z modelů několika pro naši architektonickou historii významných typů obytných domů.
Tvoří ho typický baťovský dvojdomek i stavebnicové prefabrikované systémy s názvy T 11, G 40, G 57, TO 6 B, TO 8 B a VVÚ – ETA. Nechybí ani soudobý menší katalogový rodinný dům Alfa.
Uspořádání typizovaných domů představují pohledy na tovární město Zlín, socialistickou Ostravu - Porubu, nový Most, bratislavské sídliště Petržalka, sídliště Ohrada v Praze nebo typické polistopadové satelitní městečko Jesenice.
Součástí expozice je i venkovní výstava, která vznikla z dvojice atrakcí z typického sídlištního dětského hřiště. K vidění je tak z trubek svařený kolotoč i starším generacím známé kulaté prolézačky. Díky tomu se z pavilonu stává hřiště a díky relaxační zóně uvnitř pavilonu i čítárna a odpočinkový prostor.
Průvodcem po expozici je nově vydaná publikace, která nabízí doplňující informace o tématu prostřednictvím textů, ale i rozhovorů s architekty.
Kurátorem pavilonu je Martin Hejl z ateliéru Kolmo ve spolupráci s dalšími autory. Komisařem výstavy se stal Jakub Potůček z Národní galerie v Praze, která je spoluorganizátorem výstavy.
Expozici můžete navštívit v pavilonu Cecoslovacchia v Giardini až do 23. 11. 2014.