Článek
Dětský pokoj má být útočištěm, v němž si naši potomci bez rizika hrají i v klidu odpočívají. Aktivita a poznávání světa však často vedou k úrazům, které k dětství sice patří, ovšem nikdo jim nechce chodit naproti.
Okna lákají nejvíce
Najdou se malí zvídaví jedinci, kteří chtějí podobně jako dospělí manipulovat s okny, nebo prostě jen touží více vykouknout ven a zamávat kamarádovi. Proto okna v interiéru a zejména v dětském pokoji zajistíme tak, aby je nešlo plně otevřít. Týká se to i oken, která jsou pro dětské ruce zdánlivě vysoko. Děti si snadno přisunou stoličku či židli.
„Nabízíme dětskou pojistku i omezovač otevření střešního okna,“ říká Pavel Štrof, produktový manažer a vedoucí servisního oddělení firmy Roto. „Rozdíl je v tom, že dětská pojistka je předmontovaná z výroby, a to po obou stranách okna. Jedná se o bezpečnější variantu. Omezovač otevření je pouze na jedné straně a lze ho namontovat dodatečně. Pro úplné omezení otevření nabízíme rovněž uzamykatelnou kliku,“ dodává.
Dalším, spíše doplňkovým řešením mohou být flexi či jednoduché zábrany postavené před balkonem, francouzským oknem, ale také v blízkosti krbu i mezi zárubněmi. Některé typy skládáme jako harmoniku, jiné modely otevíráme podobně jako dvířka, takže když je potřeba, nepřekážejí v průchodu.
V nápaditém domě šestičlenné rodiny se vše točí kolem čtyř dětí
Chraňte i vchod
Dítětem zevnitř zamčené vchodové dveře jsou noční můrou nejednoho rodiče. Stačí však zvolit vhodný typ zámku. „U vchodových dveří se rozhodně vyplatí investovat do vložky s tzv. prostupovou spojkou. Ta totiž umožní odemknout dveře i v případě, že je z druhé strany klíč. Ocení to nejen rodiče malých dětí,“ popisuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Pro případy, že jenom na chvilku odběhneme a předškolní děti jsou bez dozoru, se hodí tzv. digitální kukátko – v momentě, kdy zazvoní „návštěva“, přenese kamera dveřního kukátka obraz osoby stojící za dveřmi na malý LCD monitor, který máme připevněný na zdi. Kamera pracuje s úhlem rybího oka až 170°, takže prostor je opravdu v širokém záběru. Záznam z dveřního kukátka může být přenesen na mobil i počítač, takže můžeme adekvátně zareagovat.
Školáci potřebují praktický nábytek
Nábytek patří ke stěně
I na pohled malá komoda váží desítky kilogramů a pro malé dítě představuje nebezpečí, zvlášť v případě, kdy se rozhodne použít vysunuté zásuvky jako schody.
Zkontrolujeme, zda je volně stojící nábytek ukotven ke zdi, a pokud ne, připevníme ho. Prodejci většinou dodávají potřebné kování přímo s nábytkem. Na trhu jsou k dostání i speciální pásy, kterými nábytek fixujeme u zdi a které brání převržení. Neměli bychom skončit jen u dětského pokoje – stejnou pozornost si zaslouží skříně a komody v celém domě či bytě.
Pozor na detaily
K užitečným drobnostem patří záslepky do elektrických zásuvek, zábrana před horkými spotřebiči a také ochrana ostrých hran a rohů. Cílem je vytipovat frekventovaná místa, kde hrozí úraz. Ochranu rohů si zaslouží komody s hračkami či oblečením, eventuálně hrací stolečky.
Stranou nezůstávají ani různé druhy záslepek a rozpěrek na zásuvky a skříňová dvířka, jejichž obsah chceme uchránit před dětskou zvědavostí.
Pozor dáváme i na kusové koberce, o které může nejen dítě lehce zakopnout. Vždy je podlepíme páskou a průběžně kontrolujeme, zda na krytině drží opravdu pevně.
Samozřejmostí jsou protiskluzové podlahové krytiny, hlavně v místnostech se zvýšenou vlhkostí, tj. v koupelně a v kuchyni.