Hlavní obsah

Bezpečné okolí bazénu sníží riziko úrazu

U bazénu trávíme velkou část léta, takže prostoru v jeho blízkosti věnujeme zvýšenou pozornost. Podstatná je spolehlivá a komfortní pochozí zóna, která by měla i hezky vypadat a přispívat k čistotě v samotném bazénu.

Foto: Diton

Z estetického hlediska je vždy dobré aplikovat kolem bazénu lem a dlažbu ve stejném dekoru

Článek

Nikdo nechce na bosých chodidlech přenášet do vody hlínu, kamínky a trávu. Rohož před vstupem do bazénu může pomoci.

Lepší je však výběr správného povrchu bezprostředně obklopujícího koupací plochu a v případě zapuštěného bazénu i volba tzv. bazénových lemů. Ty řeší zakončení dlažby kolem bazénu a překrytí hrany bazénové vany.

Pro bosá chodidla používáme u bazénu materiály s protiskluzností minimálně typu B. Schody do vody a pod vodou by měly splňovat protiskluznost typu C. Krytina má náležet min. do třídy R11.

Určení protiskluzu

  • Hlavním kritériem protiskluznosti krytin je jejich úhel sklonu, pod kterým již noha ztrácí oporu.
  • Nejnižší třída R9 má úhel sklonu 6-10°, nejvyšší třída R13 úhel 35° a větší.
  • Pro vlhké prostory je navíc protiskluznost určena skupinami A, B a C, které značí míru bezpečnosti při chůzi bez obuvi.

Víte, jak postavit nadzemní bazén a co všechno k němu budete potřebovat?

Jak na to

Dlažba imitátor

Betonové dlaždice dlouhodobě potvrzují dobrý poměr ceny a užitných vlastností, jako jsou dlouhá životnost, snadná údržba, rezistence vůči mrazu a protiskluzová struktura, která je u bazénu zásadní pro bezpečnost. Na trhu najdeme širokou škálu barev, velikostí a tvarů. Beton věrohodně imituje přírodní materiály, např. kámen či dřevo, vystihne i vzezření cihel.

Venkovní keramická dlažba nezůstává pestrou nabídkou odstínů, vzorů a kvalitou pozadu. Díky ní působí zahrada měkkým a hřejivým dojmem, ať už prezentuje vlastní keramický vzhled, či kamenný nebo dřevěný. V případě užití u bazénu vybíráme z exteriérových kolekcí se spíše hrubším zevnějškem, abychom zabránili nechtěným úrazům a pádům.

Hlavně na osluněná místa klademe dlažbu světlejších barev. Tmavé plochy se v létě zahřívají, což bosým chodidlům nemusí být příjemné.

Dřevo a dřevoplast

Někdo nedá u bazénu a na terase dopustit na přírodní dřevo. Oblíbený smrk a houževnatější severský modřín s léty získávají stříbrnou patinu a bohužel - vysušením ztrácejí objem a spáry mezi prkny se rozšiřují. Minimálně jednou do roka proto dřevo ošetříme olejovým nátěrem, impregnací. Pozor na bazénové chemikálie! Zanechávají na dřevě nepěkné skvrny. Lepší a dlouhodobější kondici při pečlivé péči vykazují prkna z tropických dřevin (teak, merbau, inox).

Vyšší odolnost a delší životnost než dřevo slibuje dřevoplast (WPC). Podle výrobce se liší různým podílem dřeva a plastu. Kompozitum těží z výhod obou surovin, je prakticky bezúdržbové a nevznikají na něm třísky.

Z WPC se vyrábějí nejčastěji prkna, ale i dlaždice se zámkovým click systémem, které lehce pokládáme zacvaknutím do sebe.

Kameny všeho druhu

K přednostem přírodního kamene patří minimální nároky na údržbu. Je mrazuvzdorný a protiskluzový. Je-li delší dobu vystaven letnímu slunečnímu žáru, dokáže se rozpálit na vysokou teplotu. Nevýhodou kupovaného přírodního kamene bývá vyšší pořizovací cena.

Bezespárový povrch s drobnými pravidelnými výstupky masírujícími bosé nohy nabízejí kamenné koberce. Vyrábějí se ze směsi přírodních říčních kamenů i drceného mramoru a speciálního pojiva, např. pryskyřice. Rozšířená je také oblázková dlažba.

Kamenné plochy nikdy nečistíme přípravky s kyselinou! Zejména savý kámen (pískovec, travertin, sádrovec) ošetřujeme impregnačním nátěrem proti pronikání vody.

Když bazén, tak nejen pozemku na míru

Jak na to
Související témata:

Související články

Jak žít přátelsky s vodou?

Na začátku nového školního roku nemáme již tolik času vyjíždět na koupaliště a k přírodním vodním plochám. Jsme proto rádi za soukromý bazén, v němž si kvalitu...

Výběr článků

Načítám