Článek
Na ústupu jsou dvoudřezy, protože jejich hlavní funkci mytí a odkapávání nádobí převzaly myčky. Na trhu se ale objevily nové typy i uplatnění dřezů.
Oddělené minidřezy slouží pro oplachování zeleniny a potravin, přibyla praktická posuvná prkénka, odkapávací misky či košíky na oplachování.
Bílý smalt dávno vystřídalo nerezové provedení. Stále více se uplatňují dřezy ze stejného materiálu, jako je pracovní deska, z umělého kamene, ale i z keramiky či skla.
Pro oddělené mytí malých předmětů, příborů či zeleniny je ideální menší separátní prostor umístěný mimo hlavní dřez. A protože si dřez kupujeme na dlouhou dobu, nepodceníme kvalitu materiálu.
Materiály
Nejběžnějším materiálem je nerezová ocel vytěsňující smaltované plechy citlivé na odštípnutí nebo poškrábání.
Na trhu se objevují materiály z různě silného plechu (0,6 až 1,2 mm), čím silnější plech, tím je kvalitnější, ale i dražší. Kromě nerezu jsou k dostání i kovové dřezy z mosazi a mědi.
Na zájem o barevné provedení dřezů zareagovali výrobci novými materiály, jejichž základem je drcená žula nebo křemen spojený akrylátovou pryskyřicí. Odolávají vysokým teplotám, jsou pevné, dobře se tvarují a umožňují bezešvé spojování i libovolnou barevnost. O něco levnější se srovnatelnými vlastnostmi jsou materiály na bázi umělých hmot.
Smaltované dřezy, dnes již méně žádané, se vyrábějí z ocelového hlubokotažného plechu, povrchově se upravují základním a krycím smaltem vysoké mechanické a chemické odolnosti. Tloušťka plechu je 0,8 mm.
Nerezové dřezy jsou stylové a cenově dostupné, vyrobené z kvalitní nerezové oceli. K dostání jsou v leštěném provedení nebo v dekorativní matné úpravě kartáčovaného povrchu. Odolnější proti poškrábání je tkaná struktura povrchové úpravy.
Keramické dřezy jsou exkluzivní, hodí se do rustikální i do moderní kuchyně. Vynikají stálobarevností, jsou odolné vůči všem běžným čisticím prostředkům i proti nárazům, ale vyžadují ohleduplné chování.
Granitové dřezy mají atraktivní vzhled, snadnou údržbu a vysokou odolnost. Uspokojí požadavky i náročnějších zákazníků. Jsou vyrobeny z kompozitních materiálů obsahujících cca 80 % drcené žuly, přírodních křemičitých písků nebo kameniva, díky jejichž vlastnostem jsou odolné proti nárazu, poškrábání, lomu při stárnutí, špíně, chemickým činidlům a vysokým teplotám. Dlouhodobě si zachovávají svůj původní vzhled.
Tectonitové dřezy z lehkého, pevného, odolného a 100% recyklovatelného syntetického materiálu SMC s příměsí skelných vláken jsou odolné proti nárazu, poškrábání, usazování nečistot, vysokým teplotám, chemikáliím a kyselinám obsaženým v potravinách či kuchyňských čisticích prostředcích. Dostupné jsou v několika barvách, tvarech a variantách.
Umístění
Dřezy pod desku jsou elegantní, módní a praktické. Ideálně doplňují pracovní desky z kamene. Dostupné jsou v provedení nerez nebo granit.
Dřezy do roviny se ukládají do roviny s pracovní deskou, kterou přesahují jen o sílu plechu, a vytvářejí tak ucelený dojem bez rušivých přechodů.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Typy dřezů
- s odkapem v pravé a levé variantě
- jednodřezy hranaté pro maximální využití místa
- rohové
- jednodřezy kulaté
- dvoudřezy
- dvoudílné dřezy s odkapem
- s odkapem a vaničkou
- se sklem pro luxusní kuchyně
- celoplošné s vaničkou
- dvoudřezy s odkapem
Jaký tvar je lepší?
V oválném a kulatém dřezu se obtížně omývají velké mísy, plechy, pánve wok i těžké litinové pánve.
Hranatý dřez má tradiční tvar, který se osvědčil, je široký, hluboký i dost mohutný.