Hlavní obsah

Benšova vlastní vila má francouzský esprit ve funkcionalistickém stylu

Na první pohled skromná stavba architekta Adolfa Benše ze čtyřicátých let minulého století skrývala do detailů propracovaný interiér, který byl domovem architekta a jeho rodiny dlouhá desetiletí. Jednoduché formy, prosté, ale profesionálně zpracované stavební materiály jsou pro práci talentovaného architekta příznačné.

Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

Vila s adresou Nad Paťankou 42, čp. 1808, Praha 6 – Dejvice.

Článek

Nedaleko od vyhlášené osady Baba, ve které najdeme plejádu architektonicky zdařilých staveb, na jižní stráni v jedné z ulic vytyčených při vzniku osady, se do svažitého terénu zasekává jednoduchý hranol vily, kterou pro rodinu navrhl a postavil Adolf Benš - jedna z výrazných postav pražské architektonické scény.

Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

Chloubou stavby jsou prostorné balkony.

Adolf Benš vystudoval architekturu na pražské technice (s válečnou přestávkou v letech 1914 až 1918) a zdokonalil se poté u architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára na Akademii výtvarných umění v Praze.

Roku 1925 byl především samostatným architektem s vlastním ateliérem, ve kterém navrhoval kromě veřejných budov a výstavních pavilonů také urbanistické plány měst. Jeho práce z meziválečného období jsou hodně zdařilé, především budova Elektrických podniků na holešovickém předmostí Hlávkova mostu a odbavovací budova ruzyňského letiště patří k nejlepším funkcionalistickým stavbám na našem území.

Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

Interiéru dominoval obklad dřevem.

Benš byl silně ovlivněn moderní francouzskou architekturou dvacátých a třicátých let minulého století, především pracemi architekta Le Corbusiera, a v jeho stavbách tento francouzský esprit a eleganci najdeme i dnes.

Vlastní vilu si navrhl a postavil teprve koncem třicátých let na jednom z volných pozemků v bezprostřední blízkosti osady Baba. Využil přitom dřívější zkušenosti z navrhování rodinných a bytových domů, především ze stavby podobně situované Divišovy vily v Troji. Jižní svah a nádherný výhled na město a Pražský hrad podtrhl ve svém návrhu dokonale. Místnosti jsou dobře osvětleny a zvenčí strohý dům se zevnitř otevírá unikátním výhledům a slunci.

Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

Kuchyň byla na tehdejší dobu dobře vybavena.

Do pískovcem obloženého suterénu, který je na úrovni chodníku, Benš umístil všechny pomocné provozy včetně prádelny a garáže. Hlavní vstup do domu je umístěn v přízemí a stoupá se k němu po kamenném venkovním schodišti. Přízemí je klasicky určeno k dennímu pobytu a kromě kuchyně a toalety je vymezeno především vůči obývacímu pokoji se zimní zahradou, přičemž po celé délce jižního průčelí se táhne balkon s kovovým zábradlím a skleněnými luxferovými tvárnicemi pro lepší prosvětlení suterénních místností.

Čtyři pokoje v patře nad přízemím jsou doplněny velkou koupelnou a další kuchyní, dva podélné balkony jsou směřovány na východ a jih. Architekt si do vlastní vily navrhoval i nábytek, který se ve velké většině dochoval dodnes. Válečná léta strávil Benš jako zaměstnanec Plánovací komise a po válce se stal profesorem a později rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Foto: Archiv publikace Slavné pražské vily

Interiér krášlí půvabné schodiště.

Díky tomu, že vila nikdy nepřešla do cizích rukou, byla především v interiérech dodnes zachována v původní promyšlené, funkční i krásné podobě. Jemná barevnost, pečlivý výběr materiálů a výrazné použití kamene na podnož domu svědčí o době vzniku, o uměřenosti a klidu pozdní fáze českého funkcionalismu.

Zdroj: Publikace Slavné pražské vily, Petr Koudelka

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám