Článek
Domy, jež vypadají jako řada zcela jiných, mnohem členitějších a barevnějších budov, obrazce jakoby vystupující z fasády, nejrůznější optické hříčky a klamy, tak vypadají Italova graffiti, která vytváří v průměru deset až dvacet dní.
Jak ale zdůrazňuje, veškeré obrazy vznikají na základě úzké spolupráce s majitelem každé stavby.
Italský umělec se této disciplíně výtvarného umění věnuje už od roku 1993 a jeho výtvory zdobí domy například v německém Mannheimu, italské Padově, čínském Hongkongu, portugalském Lisabonu či kanadském Vancouveru.
Manuel se k tvorbě graffiti s trojrozměrným efektem inspiroval při svých cestách po španělské Barceloně, kde mělo již svou tradici u německých a holandských výtvarníků.
„Standardní proces zahrnuje focení místa, výpočet přesné velikosti zdi a každého architektonického prvku na fasádě. Pak následuje studium okolí a kontextu jak z přírodního, tak architektonického hlediska. Pak přichází na řadu úvahy zohledňující společenský a kulturní úhel pohledu. Poté vytvářím design virtuálně, převážně s využitím parametrického designérského softwaru, a nakonec obraz vytvořím pomocí válečků a akrylových laků,” popisuje svůj postup umělec.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.