Článek
Antonín Bednář mladší se už jako uznávaný průmyslník stal v letech 1904 až 1905 předsedou krajkářské školy a tomuto umění věnoval převážnou část svého života. Byl synem továrníka, který zřídil ve Vamberku barvířství, běličství, tiskárnu plátna a později i první mechanickou tkalcovnu.
Bednářova vila je součástí zástavby spodní částí Husova náměstí, na rozhraní s ulicí Vilímkovou. Dvoupatrová budova Bednářovy vily je v hlavním průčelí, obráceném do náměstí, horizontálně členěná průběžnými římsami ve dvou základních rovinách.
V patře obohacují hlavní stranu vily tři výstupky, vzájemně svisle oddělené pásy s ornamentálními a reliéfními vlysy.
Před střechu vystupuje dekorativní pás opticky prodlužující fasádu, svisle členěný dekorativními prvky. Ty jsou završeny sedícími sfingami, původně zděnými, dotvořenými omítkou.
Na počátku devadesátých let ale byly nahrazeny odlitky z umělého kamene.
Průjezd s původní dlažbou má z obou stran kamenný stupeň, na který navazují schodiště do obou částí budovy. Do pater se vstupuje po dvouramenném schodišti s kovovým zábradlím.
Schodiště mezi prvním a druhým podlažím zdobí okna s barevnou vitráží.
Současným vlastníkem objektu je Královéhradecký kraj a uživatelem Muzeum krajky Vamberk, což je pobočka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
V roce 2004 prohlásilo Ministerstvo kultury České republiky objekt za kulturní nemovitou památku.
Zdroj: Slavné vily Královéhradeckého kraje, Radomír Rais
Může se vám hodit na Firmy.cz: Muzeum krajky v Bednářově vile