Článek
Na trhu najdeme vedle jednotlivých kusů praktické sety dřezů a baterií, které jsou technicky i vzhledově sladěné a často cenově výhodnější. Pozadu nezůstávají ani různé inovace. Třeba speciální dřezové baterie poskytnou filtrovanou vodu nebo nahradí rychlovarnou konvici.
Páka, nebo kohoutek?
Pákovou baterii ovládáme jednoduše, v případě potřeby i loktem. Běžně je umístěna na rameni výtoku, elegantně působí na boku vysoké stojánkové baterie. Pákou namícháme teplotu vody velice rychle, takže je úspornější než baterie kohoutková.
Milovníci retra, tradice či majitelé chalupy však na kohoutky nedají dopustit kvůli jejich sofistikovanému tvaru a měděnému, mosaznému, zlatému či patinovému designu.
Alternativním řešením je tlačítkové a elektronické bezdotykové ovládání, většinou s časově nastavitelným doběhem, kdy vodu spustíme pohybem ruky před senzorem.
Barové židle v přírodním provedení zapadnou do trendy interiérů v boho stylu
Typy a materiály baterií
Stojánkovou baterii instalujeme na dřez nebo kuchyňskou linku, nástěnnou variantu do zdi nad dřezem. V jejím případě si pohlídáme tzv. rozteč, vzdálenost mezi vodovodními trubkami ve stěně, která je standardně 100 nebo 150 mm.
Musíme-li umístit dřez s baterií pod okno, zvolíme sklopný typ, který po otevření okna vrátíme do původního stavu. Některé baterie lze i zasunout.
Materiál volíme ideálně ve shodě s dřezem. Oblíbený je vysoce hygienický a odolný hladký nerez. Eleganci mu dodají povrchové úpravy, např. nástřiky v různých barvách, ale i ve vzhledu broušeného zlata, granitu, onyxu, kameniny. Chromovaný povrch chrání baterii před korozí, což jí zajišťuje dlouhou životnost. Přetřeme-li ji hadříkem, je ihned zase lesklá.
V atypických interiérech mají své místo měděné, mosazné a niklové baterie.
Bonusy a vychytávky
Perlátor provzdušňuje tok vody, čímž sníží její spotřebu a vytváří příjemný, avšak silný proud.
Výsuvná sprška je prodlouženou „rukou“ v momentě, kdy plníme vodou velký hrnec, který se nevejde do dřezu. Oceníme ji ale i během opláchnutí zeleniny, ovoce a drobného nádobí, protože cíleně směřuje tok vody.
U kuchyňské baterie s přepínačem proudů vybíráme mezi silným a jemnějším sprchovým proudem na očištění rukou a ovoce.
Při nedostatku místa se spolehneme na flexibilní baterii s otočným elastickým ramenem, kterým nastavujeme výšku a úhel pro mytí nádobí.
Inovativní jsou baterie s filtrací, z nichž vytéká voda chutnější a nezapáchající po chloru a jiných látkách.
Kuchyňské baterie se systémem chlazení zaručí vždy čerstvou a filtrovanou, chlazenou, perlivou (neperlivou i jemně perlivou) vodu přímo z kohoutku. Možný je i ohřev vody. Jeden pohyb pákou a hned zalejeme čaj i kávu vodou o 100 °C. Tuto vychytávku oceníme při vaření těstovin a polévek ze sáčku, jejichž příprava bude díky horké vodě mnohem rychlejší.
O kuchyň pečujte pravidelně. Poradíme, na co nezapomenout
Materiály a tvary dřezů
Nerezové dřezy, matné i lesklé, o síle od 0,6 mm do 1,2 mm odolají promáčknutí a škrábancům, mastnotě i chemii. Nerez je hygienický, nevsakuje pachy ani nečistoty. Granitové varianty pochválíme za životnost a širokou škálu designového provedení. Kvalitu poznáme nejen podle vyšší ceny, ale i váhy (13 až 16 kg včetně odkapu).
Nároční uživatelé si oblíbí keramiku a přírodní kámen, o který je však třeba pečovat. Méně peněz a údržby vyžaduje umělý kámen, corian, jenž řežeme a opracováváme jako dřevo. Navíc je při vysoké teplotě tvarovatelný, takže možnosti jeho zpracování jsou téměř neomezené.
Imunní proti nárazu a poškrábání jsou výrobky z kompozitních materiálů, např. z minerálních plniv a z jakostní pryskyřice.
Čtvercové či kulaté dřezy pro malé kuchyně doplníme odkapávačem. Rozšířené jsou obdélníkové jednodřezy i dvoudřezy s odkapem či vaničkou. Do řady dřezů je možné namontovat drtič kuchyňského odpadu.