Článek
Koupelna se stále více stává součástí celého interiéru a také se obytným místnostem podobá. Ať uspořádáním a vzhledem nábytku, přidáním relaxačních křesílek či sedaček, nebo právě použitými obklady.
Obklady už dávno nejsou určené pouze do koupelny, kuchyně a na podlahu do předsíně. Na vysoké úrovni jsou kvalita materiálu, dokonalost dezénu, šíře nabídky i užitné vlastnosti.
Velmi elegantně působí obklady v ložnici na zdi za postelí nebo jako dominantní stěna v obývacím pokoji. Obklady lze tedy bez potíží použít skoro v celém obytném interiéru a také venku.
In jsou přírodní zemité tóny i mramor
I když jsou v nabídce různé barvy, tvary i dezény, přece jen lze mezi obklady a dlažbami hledat určité trendy, které se prosazují více.
V barvách dochází ke zklidňování a zjemňování, v kurzu jsou přírodní zemité tóny a imitace přírodních materiálů, zejména kamene a dřeva, které se také hodí do obytných prostor. Nástup těchto materiálů umožnila technologie digitálního tisku, kterou je možné kvalitně aplikovat i v menších nákladech, a mají ji proto k dispozici i menší výrobci.
Možnost dokonalé reprodukce povrchů a struktury kamene nebo dřeva vede k jemnější a klidnější barevnosti a soustředění se na detail. Právě v perfektním prokreslení detailu je totiž fotorealistický tisk velmi působivý.
Letošní rok je také ve znamení velkého návratu mramoru. Obklady imitující mramor ve vysokém lesku jsou odolnější než skutečný kámen a dokonalé.
Imitace dřeva v lesku i matu
U imitací dřev se stejně jako vloni můžeme setkat s širokou škálou úprav - od matu po vysoký lesk (přeleštěný povrch), s reliéfní kartáčovanou strukturou nebo s iluzí hrubého řezu po pile.
Vysoce elegantním dojmem působí lapovaný reliéfní povrch. Lapování, nebo také lehké přeleštění plastické struktury dlažby se využívá často. Pro intenzivnější dojem z obkladů bývá používáno tzv. rozleštění, a to i záměrně nerovnoměrné, vyvolávající pocit sešlapaného, opotřebovaného nebo ručně opracovaného materiálu.
Bílou doplňuje šedá i starorůžová
Kromě přírodních tónů se v barvách obkladů a dlažeb stále drží tradiční bílá jako základní barva v řadě kombinací. Pozadu nezůstávají ani tlumené odstíny a na své si přijdou i milovníci kontrastů.
Oblíbené jsou jemné nuance šedé či starorůžové doplněné bílou. Akcent tvoří právě jasné a výrazné barvy.
Mezi osvědčené a kontrastní barvy do kombinací patří červená, oranžová, pistáciová, modrá nebo fialová.
Nestárnoucí klasiku představuje výrazná kombinace černé a bílé ve vysokém lesku.
Obklady se dekorují nejen listelami
V obkladech se často objevují kontrastní barevné akcenty v podobě ostře barevných listel.
Populární je vkládání neobvyklých dekorů a doplňků do standardních obkladů, kromě listel i nerezových nebo hliníkových pásů či mozaiky. Právě mozaika jako doplněk k obkladu je stále oblíbená.
Provedení i barevnost jsou nápadité, rafinované, dominují rozličné kombinace jako zatavované sklo, pokovený povrch či zlacení. Ve formátu mikromozaiky se dá snadno zaměnit za šperk.
Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny.
Reliéfní obklad vystupuje z plochy
Strukturální povrch vytváří také obklad reliéfní, plasticky vystupující z plochy, který byl loňským hitem.
Povrch obkladů je buď zvlněný, drážkovaný, nebo prolamovaný a provedený v jednom barevném tónu. Výsledkem je hra světla a stínu, která stěnu zajímavě oživí. Jde o decentní, ale přesto velmi efektní prvek.
Reliéf se objevuje i u keramických obkladových kazet. Ty se přímo inspirují dřevěným profilovým obložením stěn zámeckých prostor a textilními tapetami.
Inspirace textilem je v obkladech již léta oblíbeným tématem, populární je např. klasický damaškový vzor v jemných odstínech. Ocení jej zejména romantici.
Formáty se nezvětšují, ale zdokonalují
V rozměrech dosáhli výrobci prozatímního maxima. Místo dalšího zvětšování formátů se soustředí na zdokonalování vlastností a na vymýšlení atypických rozměrů.
Mezi klasické formáty typu 30x60 cm a 60x60 cm se tak čím dál častěji dostávají obklady o rozměrech 40x80 cm nebo 75x75 cm.
Tvarům i nadále vévodí obdélník.
Zájem je stále i o obklady a dlažby v provedení Slim (ultratenké obklady a dlažba o síle pouhých 3-5 mm). Většina výrobců má na výběr klasickou sílu obkladů a dlažby a tytéž vzory a barvy v provedení Slim.