Článek
Vilu Novákových prý navrhl jeden z jejích stavebníků, František Novák, který pracoval jako architekt a stavitel v Budapešti. Druhý stavebník, Františkův bratr Václav, byl městským kontrolorem v Táboře.
Bohatě dekorovaná architektura vily Novákových připomíná zámky ve stylu severské renesance, se štíty, vstupním výstupkem, portálem a plastickým vyznačováním zdiva na nárožích.
Architekt se evidentně inspiroval různými architektonickými styly, což bylo v této době běžné. Renesanční styl vily skloubil i s gotickým, o čemž svědčí hlavně pevnostní tvar věží na nárožích. Honosně u vily působí i její interiér.
Hlavní reprezentativní prostor majitelů v něm tvoří schodišťová hala, která prochází od přízemí až do podkroví a završuje ji kupole. V interiéru nechybí malby krajin, nad nimi jsou k vidění i portrétní medailony, strop haly zdobí štukové zrcadlo.
Po schodišti návštěvník vystoupal do prvního patra, do salonu na severní straně domu. Z toho vedlo točité schodiště do podkroví s pracovnou a pokojem pro hosty.
V jižní části byla nejreprezentativnějším prostorem prvního patra veliká jídelna osvětlovaná trojitým oknem. V tomto rozmístění nejluxusnějších místností do vyššího podlaží ještě doznívá tradice barokního piana nobile, neboli vznešeného patra určeného pro místnosti reprezentativního charakteru. Ve vilách z 19. století se s ní setkáváme dost často.
Vila sloužila od 60. let 20. století Okresní vojenské správě. V 90. letech byla upravena pro provoz penzionu, tuto funkci má dodnes.