Článek
Zatímco některé účelové lyžařské areály mají tendenci být pouze funkční a mají co nejekonomičtější stavby bez jakéhokoliv architektonického stylu nebo přidané hodnoty, o Avoriaz se to rozhodně říct nedá. Středisko je řešeno velmi originálně a je obdivováno pro dynamické a hranaté tvary s křivolakými střechami.
Architektura v Avoriaz je unikátní a ohromující z hlediska designu a uspořádání budov. Středisko už díky své originální podobě získalo cenu od ministra kultury a stalo se tak součástí francouzského dědictví 20. století.
S vizí k tomuto lyžařskému středisku přišel Jean Vuarnet, tamní rodák, který vyhrál jedny ze zimních her. Našel investory, shromáždil skupinu mladých architektů a dal vzniknout výslednému konceptu. Inspiroval se prý i z díla švýcarského architekta Le Corbusiera.
Architektura střediska je kolektivním dílem a je založena na myšlence, že v přírodě neexistují žádné objekty čistě v pravém úhlu. I proto jsou tvary staveb velmi nepravidelné. Na projektu se podíleli architekti Jacques Labro, Pierre Lombard, Jean-Jacques Orzoni a Jean-Marc Roques.
Celkový vizuální dopad na okolí byl plánován v souladu s přirozeným přírodním prostředím. Proto jsou výškové budovy převážně vyrobeny i ze dřeva a břidlice, aby směs barev budov dobře zapadala do koloritu okolních hor. Siluety staveb tak kopírují okolní monumentální hory.
Auta jsou zaparkovaná ve velkých parkovištích na okraji letoviska. Obec je určena pro pěší, vedou do ní ale lanovky.
Středisko v současné době pokračuje v expanzi a pravděpodobně se ještě rozroste.