Článek
Bod nula, ze kterého architektka Hanka Davidová spolu s týmem pražského studia Flat White při realizaci vycházela, byla klasická dispozice – prostorná chodba a vstup do jednotlivých pokojů a také propojené či průchozí pokoje včetně menší kuchyně oddělené od ostatních pokojů přes chodbu.
Co pro vás bylo při zpracovávání stěžejní?
Zásadní pro mne byla perfektní dispozice a splnění všech požadavků klientky. Protože setkávání rodiny a návštěv probíhá u jídelního stolu, bylo nutné propojit tento prostor s kuchyní a vytvořit tak dostatečně prostornou zónu.
Zajistit komfort nejen pro dospělé, ale i pro děti, které se budou moci v bytě pohybovat třeba i na odrážedlech bez jakýchkoli bariér. Bez kompromisu jsem tedy hledala dispoziční řešení, které bude velkorysé a navíc prosluněné po celý den.
Narazila jste při „překopávání“ dispozic na nějaký technický oříšek?
Jediná menší komplikace bylo napojení na stoupačku, ale tu jsme našli a mohli jsme si tak dovolit dispozici tzv. převrátit naruby. Na návrhu se mnou pracoval můj kolega architekt Michal Narovec, který všechny technické překážky doladil pak i se stavebníkem.
Byla jste nucena k nějakému kompromisu?
Naštěstí nebylo třeba. Vše jsme skutečně detailně probírali a posuzovali i z finanční stránky, abychom dosáhli nejlepšího řešení.
Pojďme k samotnému vybavení. Podle čeho jste vybírala?
Barvy a materiály jsme volili z historie bytu a také podle toho, v čem se klienti cítí dobře. V tomto případě se bavíme o světlém dřevu a bílé barvě, která je stále nadčasová v kombinaci s detaily v černé barvě, ta posloužila ke zvýraznění.
To všechno se dá doplňovat textiliemi a doplňky podle ročního období, a tak interiér zůstává dlouho neokoukaný.
Dokážete pro naše čtenáře vypíchnout nějakou zajímavost?
V tomto případě je zajímavé, že všechny místnosti kromě WC jsou prosluněny denním světlem, také se nám podařilo dostat do dispozice úplně všechno, co rodina potřebovala, a to včetně malinkaté pracovny pro manžela. Ta je ukryta ještě za ložnicí. Jde o malou, ale velmi příjemnou místnost.
A s odstupem si myslím, že nejlepší na tomto interiéru je, že si každý najde svůj koutek pro to, na co má právě náladu a co chce dělat. Byt nabízí mnoho – v neposlední řadě rozrůstání rodiny.
Ing. arch. Hana Davidová architektka |
---|
„Náročné, ale současně profesně obohacující bylo vymyslet koncept, který bude respektovat architekturu bytu typickou pro tradiční dejvické bytové domy, a přijít s dispozicí, která bude korespondovat jak s nároky investorky, tak i s požadavky na interiéry moderní doby,“ říká architektka Hana Davidová. |
Majitelka pražského architektonického studia ráda pracuje s přirozenými materiály a jednoduchou paletou barev. Svým klientům nabízí kromě služeb architektky také konzultaci a styling dekorací. Ve volném čase se věnuje své rodině, přátelům a cvičí jógu. Na designu ji baví poznávání nových věcí, řešení a možností. |
Veronika Motyčková, www.modernibyt.cz
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.