Článek
Zážitek, z nějž bez velké nadsázky divákům až oči přecházely, nabídl v proměňujícím se strhujícím provedení záběry převážně přírodních krás Saúdské Arábie.
„Náš kaleidoskop má reprezentovat to, jak jednoduchý a promyšlený design, je-li podpořen materiálem, který dokáže růst tak, jak je zamýšleno, může přinést zážitek daleko větší než to, co bylo postaveno a očekáváno. Myslíme si, že toto je ztělesněním efektivnosti a udržitelnosti v architektuře,” řekl agentuře AP o díle jeden z architektů, Maciej Woroniecki.
Už jste to někdy viděli? Takhle vypadá rozkládací dům v praxi
Kaleidoskop je největší na světě, je dlouhý 40 metrů, vysoký šest a široký tři metry. Jeho mechanismus tvoří systém bezešvých zrcadel nedeformujících obraz a vysokých šest metrů doplněných LED panely umístěnými na podlaze a stěnách.
Do kaleidoskopu se vstupuje dvěma trojúhelníkovitými vchody na koncích tubusu, jež díky svému tvaru nikterak nenarušují vizuální program uvnitř.
Rodinný dům podobný Tádž Mahalu postavil muž jako dar své ženě
Autoři se kaleidoskop rozhodli využít k prezentaci rozličných přírodních krás Arabského poloostrova, divákům tak nabídli vizuální pouť vedoucí doslova od mořského dna až k noční obloze poseté tisíci hvězd.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Kaleidoskop byl představen jako doprovodný program konference LEAP, jež se koná v Saúdské Arábii pravidelně a je považována za každoroční přehlídku nejnovějších technologií ve světě. V tomto duchu přistoupili k prezentaci přírodních krás Arábie a myšlenky trvalé udržitelnosti i britští architekti.