Článek
Architekt měl v hlavě vzhled svého domu už nějaký čas, ovšem to, co mu chybělo, byl dostatek peněz na jeho stavbu. Přesněji, scházely finance na firmu, která by mu dům postavila tak, jak si jej představoval.
Nakonec se rozhodl postavit dům na vlastní pěst. Práce mu trvala dva roky, dohromady zabrala kolem 4000 hodin.
„Udělal jsem si to tak těžké, jak to jen šlo,” přiznává Monan pro server Inhabitat.
„Vždycky jsem chtěl mít dům, který by se vznášel nad krajem. Chtěl jsem, aby se vznášel nad hranou kopce, aby vypadal jako plovoucí, ale když jsem začal s průzkumem toho, co je možné, zjistil jsem, že takové řešení by zasahovalo za hranici pozemku. Takže jsem dům musel spustit trochu níž.”
Dům tak stojí pevně a bezpečně na ocelových pilotech připevněných přímo ke skalnatému podloží.
Architektovou výhodou bylo, že většinu prací zvládl sám, případně s přáteli. (Zvládl si dokonce sám osadit i venkovní vířivku.) Velké úspory znamenalo také jeho počáteční rozhodnutí použít maximum recyklovaného materiálu. Druhou možností bylo využití materiálů pocházejících výhradně z lokálních zdrojů.
Jako příklad může posloužit schodiště vedoucí z přízemí do patra. Jeho zábradlí je vyrobeno z drátu, který architekt sehnal za výhodnou cenu v místním železářství, ocelové nosníky pak pocházejí z místního starého divadla.
Zvláštností je absence omítky na stěnách. Ty jsou - společně se stropem - obloženy především překližkou z recyklované březové dýhy, kterou si mladý muž sám vylisoval a laminoval.
Tak nakonec krok za krokem vznikl dům s užitnou plochou 120 m2. Mladý majitel jej nazval prostě, Villa Bøle.
Její interiér je zařízen převážně nábytkem z druhé ruky, výjimkou je pouze kuchyň, kam si majitel pořídil zcela nový nábytek.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.