Článek
Panelákový byt tři plus jedna byl obvyklou skládačkou malých a ještě menších místností se spoustou dveří a špatně využitelným prostorem. Zásahem architekta získal světlo, vzdušnost a zřetelný punc originálu.
Na zelené louce
Když se investoři nebojí bourání, je proměna starého bytu snadnější a výsledek lépe naplní požadavky zadavatele. I zde se začalo zrušením všech příček a vymezením priorit.
„Investoři nechtěli byt, ve kterém se budou prohánět děti a pořádat party. Přáli si klidné, pohodlné a funkční prostředí bez zbytečných dekorací,“ říká Ing. arch. Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah architects.
Podstatnou část dispozice zabírá víceúčelový prostor propojující kuchyni, jídelnu a obývák. V odpočinkové části jsou rozměrově takřka totožné místnosti ložnice a pracovny, předěl tvoří atypická koupelna, jež je ve své jednoduché eleganci stejně krásná jako neobvykle řešená předsíň.
„Celkové rozměry bytu jsou velmi malé, proto se s nimi v projektu muselo pracovat opatrně, aby se novými stěnami nezabil prostor,“ vysvětluje architekt, který se rozhodl, že jednu z příček zlomí.
Dobře zalomená zeď
Výrazným prvkem dispozice je atypické vedení stěny, vymezující hlavní obytný prostor. Sádrokartonová stěna navazuje v šikmém úhlu na předsíň, kterou příjemně rozšiřuje, a jako velkolepý vchod se otevírá do kuchyňské a jídelní části bytu. Na druhé straně příčky, v obýváku, vzniklo útulné zákoutí pro relaxaci.
„Šikmá stěna zároveň vyřešila problém všech panelových bytů, totiž malou předsíň, kde se člověk nemůže při oblékání zimního kabátu otočit, aniž by do něčeho narazil nebo něco shodil.“
Prostor předsíně opticky zvětšuje i rozměrné zrcadlo, jímž architekt obložil věšákovou stěnu až k podlaze.
„Vedle efektu prosvětlení a zvětšení prostoru zrcadlo zároveň slouží jako ochrana stěny proti odření nebo znečištění, například od mokrých kabátů, a současně chrání kabáty před případným umazáním od malby,“ vysvětluje.
Zrcadlo jako obklad |
---|
Obložení stěny zrcadlem vždy působí luxusně, přestože jde o levnější investici, než jakou si vyžádá použití dřevěného nebo keramického obkladu. |
Zrcadlo je třeba lepit k podkladu kvalitním neutrálním lepidlem. Při použití levného, kyselého lepidla dochází k leptání podkladu a na zrcadle se časem objeví mapy. |
Pro umístění na plochu se může zvolit zrcadlo s fazetou, pro vložení do obkladu je naopak dobrá co nejostřejší hrana. |
Zapuštěné zrcadlo by mělo být v rovině s obklady, proto je důležité přizpůsobit podklad jeho tloušťce. |
Velkoplošná zrcadla by měla mít tloušťku alespoň 6 mm. U výřezů je třeba lepit zrcadla plošně, aby nepraskla. |
Zrcadlo je univerzální, dobře se čistí, je však třeba zvážit jeho umístění vůči zdrojům znečištění. |
Kóta sporák
Cestu k důležitému místu domácnosti naznačuje řada halogenových spotů, zapuštěných do stropního podhledu v předsíni. Šedě vymalovaný strop je snížený, což celý prostor zútulňuje. V navazující kuchyni je tomu jinak.
„Strop kuchyně je naopak světlý. Tím se prostor při vstupu z chodby otvírá, působí jako vyšší, větší, vzdušnější. Barevný a prostorový akcent pak tvoří šikmá okrová stěna,“ upozorňuje architekt na kouzla, která svedou barvy.
Pro odlehčení interiéru rovněž navrhl kuchyňskou linku v bílé barvě. „Prostor prosvětluje a lesklý povrch navozuje dojem čistoty a luxusu,“ říká. Přestože je kuchyňská sestava relativně velká, nestrhává na sebe nadměrnou pozornost. Lesklá dvířka nemá lakovaná, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale potažená fólií, respektive umělou hmotou o tvrdosti umakartu.
„Fólie je nejen levnější než lak, ale také odolnější. Povrch není tak snadné poškrabat.“
Dalším praktickým prvkem mobiliáře je způsob otvírání zavěšených skříněk – jejich skládací dvířka nejprve vyjedou dopředu a teprve pak se posunou nahoru. Díky tomu zaberou méně místa než běžná, do stran se otvírající dvířka.
Sjednocení materiálů |
---|
Malý byt působí jako harmonický celek, když se v něm nevyskytuje příliš různorodých prvků. Výhodné je například sjednocení podlahové krytiny v obytných prostorech a dlažby i obkladů v koupelně a kuchyni. V daném bytě se tyto obklady liší jen o něco světlejším, respektive tmavším odstínem šedé. Spárořez je vodorovný, aby se opticky roztáhl prostor, spárovačka je vždy do barvy obkladového materiálu. |
Slunce v koupelně
„V původní dispozici bylo klasické umakartové jádro, velice malá koupelna a oddělený záchod. Jejich sloučení je někdy problém, protože podle názoru některých stavebních úřadů se tím snižuje standard bytu. Posuďte sami,“ ukazuje architekt krásnou koupelnu, jakou by v paneláku sotva kdo čekal.
První, co po vstupu do koupelny upoutá, je rozptýlené denní světlo, prostupující přes luxferovou stěnu z kuchyně. Oboustranně pískované, matové luxfery jsou neprůhledné, a proto koupelně nechybí ani potřebná intimita. Prostor významně zvětšilo a rozsvítilo i velkoplošné zrcadlo umístěné proti luxferové stěně.
Do malé koupelny bylo potřeba zakomponovat i pračku. Vešla se pod pult, do něhož je zapuštěné umyvadlo.
„Aby se umyvadlo neocitlo moc vysoko, museli jsme pult udělat tenký. Tvoří ho nerezová konstrukce s výplní z cetris desky, na které jsou položené stejné obklady jako na podlaze,“ upozorňuje architekt.
Hluboký sprchový kout má dokonale položený obklad, což umožnila jednak podélně vedená odtoková mřížka a jednodušší vyspádování, ale především řemeslníkova šikovnost.
„Abychom nemuseli najímat externisty, s nimiž jsou stále větší problémy, rozhodli jsme se brát méně zakázek, a realizujeme je na klíč. Ručíme tak za kvalitu a nikdo nám nekazí jméno,“ dodal architekt.
Nenechte se napálit |
---|
Pokud projekt i realizaci dělá stejná firma, je pravděpodobnější, že výsledek bude takový, jaký očekáváte. Jestliže si na realizaci musíte najmout jinou firmu, předem si vyžádejte fotografie jejích realizací a reference. Nejlepší je navštívit konkrétní realizaci firmy osobně a promluvit si s investorem. |
Jak ušetřit za masiv
Levnější varianty nábytku je možné vyrobit z kombinace laminovaných a dýhovaných desek. Dýhované jsou jen pohledové plochy, mořené do požadovaného odstínu.