Článek
Dvaašedesátiletého architekta Ladislava Lábuse na cenu nominovala Česká komora architektů. Nejvyšší profesní organizace sdružující více jak čtyři tisíce architektů v odůvodnění své nominace mimo jiné uvedla, že Ladislav Lábus je jednou z nejvýraznějších žijících legend české architektury.
Stavby Lábuse jsou hodně nadčasové, bez zbytečných dekorací a pomíjivých módních trendů.
„Na své cestě Lábus nehledá laciné rychlé efekty, které by mu přinesly slávu, ale jde zcela jistě daleko trnitější a těžší cestou, na které hledá podstatu věcí a ptá se po skutečných, opravdových hodnotách architektury a stavitelství obecně. Důrazem na hledání hodnot dává do popředí téma trvanlivosti staveb,” uvedl za představenstvo ČKA architekt Pavel Hnilička.
Cenou byla ohodnocena i Lábusova pedagogická činnost. Architekt působí jako vysokoškolský pedagog na Fakultě architektury ČVUT, letos dokonce v roli děkana.
„Architekt Ladislav Lábus je znám svým hloubavým a citlivým přístupem, který je zároveň pevný jako skála. V době přelétavých a pomíjivých gest, která jsou tolik typická pro současné období tekuté modernity, včetně povrchního kopírování vnějších znaků a přebujelou snahou upoutat na sebe již tolik unavenou pozornost diváků, si Ladislav Lábus jde pevně svou vlastní cestou,“ uvedla Komora v nominaci.
Česká komora architektů Lábuse také v minulosti podpořila návrhem nominace na velmi prestižní čestné členství Amerického institutu architektů (AIA – The American Institute of Architects). Čestný titul pak na základě doporučení Komory získal.
Mezi nejznámější Lábusovy realizace patří např. bytové stavby – vily ve Vonoklasech, v Roudnici nad Labem a v Nespekách. Lábus také rekonstruoval historické stavby (např. palác Langhans ve Vodičkově ulici v Praze nebo Paličkovu vilu v Praze. Stavbám dominuje uměřená barevnost v přírodních tónech.).
”Stavby Ladislava Lábuse se vyznačují mnohdy až překvapivou samozřejmostí. Jsou tu, jako by tu stály již dlouho, a ukazují, že jsou dobré a že neměly být jinak. Docílit přirozenosti věcí je v architektuře mistrovským uměním, které se nedaří každému,” sdělil Hnilička.