Článek
Pergolu i altán využijeme k relaxaci, posezení s přáteli a také k oblíbenému grilování. Umožňují to nejen rozměry zahradních přístřešků, ale i moderní materiály, odolávající dešti a slunečním paprskům.
Zatímco altán má své místo spíše na méně frekventovaném místě v zeleni, pergolu zpravidla kotvíme ke stěně domu nebo garáže, když zastřešuje automobil. Samostatně stojící varianta plní funkci brány do zahrady či předělu mezi její užitnou a klidovou zónou.
Altánu sluší romantika
Altán v klasické podobě je zastřešenou stavbou s plnými stěnami, dřevěnými či zděnými. Nejběžnějším tvarem je čtyř až osmihran, může mít ale i kruhový tvar.
Romantickému stylu zahrady sluší objekt bez postranních stěn nebo s laťkovým mřížovím ve výšce běžného obvodového zábradlí. Letní odlehčené typy mají stabilní ocelovou konstrukci se stříškou z umělé látky, která odpuzuje vodu. Pro větší zpevnění by měly být její rohy a špice vyztužené, ke konstrukci uchycujeme potah suchým zipem.
Boky často tvoří závěsy či fasádní látkové stěny. Vzdušně řešené stěny propůjčují objektu eleganci, proto je nazýván také pavilonem.
Až na výjimky má střecha tvar nízkého jehlanu. Má-li chránit před intenzivnější nepřízní počasí, tvoří ji např. vlnité plastové krytiny, břidlicové tašky, asfaltové šindele. Přírodní varianty využívají dřevěné šindele, rákosové či slámové došky.
Pergola patří k domu
Tradiční dřevěné loubí je vyrobeno ze stojících trámů/sloupů, propojených nahoře do roštu. Moderní typ většinou sestává z hliníkové sloupové a lamelové konstrukce.
Zastřešení dřevěných pergol tvoří většinou popínavé rostliny (např. přísavník, plamének, vistárie), ale také trapézové, vlnité desky z PVC, bitumen, sklolaminát. Designovými variantami jsou látková sluneční plachta, hliníkové lamely, které se naklápějí jako žaluzie a lze je ovládat ručně i na dálku.
Tvar zpravidla určují stěny, k nimž je pergola připevněna, takže může být rohová, obdélníková, čtvercová.
Jak nakupovat
Nejlevnější jsou stavebnicové typy. Prodávají se v hobby marketech a ve firmách zabývajících se zahradním nábytkem, domky a chatkami.
Vybírat můžeme z mnoha druhů a skládaček, které jsou vymyšleny tak, aby se co nejvíce přiblížily představám zákazníka.
Výhodou stavebnic je nejen jejich nižší cena, ale také možnost vyměnit díl za díl v situaci, kdy dojde k mechanickému poškození materiálu nebo v případě dřeva k napadení dřevokaznými škůdci a plísní i přesto, že je materiál z výroby ošetřen impregnačními a ochrannými prostředky.
Pergolu i altán výrobci postaví také na míru. Pracují přitom obvykle s 3D návrhy, které konzultují se zákazníkem s ohledem na vzhled a typ zahrady, případně domu či přináležející venkovní kuchyně.
Počítáme s tím, že za takový originální výrobek zaplatíme zhruba tolik, co za ten luxusní, tedy řádově několik desítek tisíc korun.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Tipy a rady
Přístřešky umístíme v závětří, zejména ty bez plných stěn, a dále od dřevin, které by mohly prorůstat do jejich prostoru.
Trváme-li na dřevu, vybíráme již z výroby ošetřené proti vlhkosti, hnilobě a dřevokaznému hmyzu, např. tepelně upravené dřevo (thermowood).
Podlahu tvoří většinou dlažba, kámen, beton, WPC prkna.
Stavby ze dřeva aspoň jednou za pět let oživíme a ošetříme oleji, barvou, protiplísňovým přípravkem. Hliníkové konstrukce stačí omýt vodou.