Článek
Sedavé zaměstnání nutí lidi trávit čas na židli stejně dlouhou dobu jako v posteli. Zhruba 7 hodin. Zatímco do kvalitního spánku investujeme nákupem zdravotních matrací, židle zůstávají pozadu.
I po sedavé práci totiž mnoho lidí přijde domů a posedává znovu často na horších židlích, než jaké mají v kanceláři.
Pohupujte se na zdravotních židlích
Pro kondici organismu je důležité aktivní sezení. Spočívá v pohupování a balancování do všech stran s přirozenými polohami páteře i nohou.
Takový pohyb nám umožní nejlépe tzv. zdravotní židle s výkyvným sedákem na pružině, díky kterému během sezení posilujeme a protahujeme svalstvo páteře a trupu. Cena těchto židlí začíná zhruba na 14 000 Kč.
Pozor! Na trhu jsou ještě jiné pohyblivé židle, které se ale hýbou celé. Nejen sedák včetně područek, dokonce i zádová opěrka. Sezení na nich není vhodné, protože se nejedná o pohyb pánve, nýbrž o balancování celé horní poloviny těla včetně hlavy! To nevede ke správnému postavení páteře ani ke zpevňování zádových svalů, ale spíše k posilování nohou s rizikem ztráty rovnováhy.
U zdravotní židle jsou područky a zádová opěrka pevné, tj. nezávislé na pohybu sedáku. Sedícímu tak nabízejí dostatečnou oporu a správné postavení páteře.
Kupujeme zdravé sezení
Zdravotní židle musí mít klinické hodnocení zdravotnické pomůcky od min. 2 nezávislých odborných zařízení. Klinické hodnocení je proces trvající několik měsíců a vztahující se na všechny produkty se zdravotními účinky. Vydat jej mohou pouze lékaři s odborností na úrovni, např. docent, profesor, primář příslušného oddělení, přednosta kliniky.
Při nákupu nehledíme jenom na certifikát, ale vnímáme své tělo při sezení, jak se na židli cítíme, když na ní vykonáváme ty samé pohyby jako v práci či doma.
Při výběru židle je také důležité zvolit správnou velikost, tvar sedáku a opěrky, ale i výšku pístu, přesně pro konkrétní postavu. Zdravotních židlí je několik typů, které odpovídají konkrétním potřebám.
Např. model Rodeo od SpinaliS s pohyblivým sedákem, spolu se sníženou opěrkou zad umožní maximální volnost pohybu při práci u počítače, na pracovní pozici vyžadující zvýšený posed nebo tam, kde se potýkáme s minimem prostoru (např. zubař, kosmetička při předklonu nad klientem, obsluha u přepážky, pokladní).
Některá prodejní místa spolupracují s fyzioterapeuty a židli zapůjčí na týden k otestování. V adaptační době během dvou až tří dnů svaly zesílí a převezmou úlohu podpory páteře. Tehdy asi budeme mít chuť židli vrátit, protože po dlouhé době pracující svaly zabolí. Během jednoho až dvou dalších dnů problémy odezní. V případě pochybností se můžeme poradit s odborným lékařem.
Ergonomické židle
Častěji se setkáváme s tzv. ergonomickými židlemi různé kvality a ceny. Stojí-li taková židle nad 10 000 Kč, investujeme raději do zdravotní židle. Proč?
Z ergonomické židle při dlouhodobém nepřetržitém sezení bolí záda, ne-li přímo celé tělo. Židle nás nutí se po čase hrbit, kroutit, poposedávat, hledat polohu, která nebolí.
Ergonomická židle má obvykle pevný sedák, neudělá pohyb tam, kam se vsedě nakloníme. Nebo je pohyb sedáku minimální, obvykle lehce do stran. V tomto případě mluvíme o pasivním sezení. I když nastavíme správně opěradlo, výšku sedáku a opěrek, jsme fixovaní v jedné poloze, byť v ideální, takže některé svaly ochabují a jiné jsou přetížené. A všechny začnou bolet.
Sedíte už dlouho? Protáhněte se
Nechceme-li, nebo nemůžeme mít přímo zdravotní židli, naučíme se aspoň vliv ergonomické židle na tělo vyvažovat vhodným sportem, případně cviky. Po půl hodině sezení a někdy i dříve vstaneme a protáhneme si záda. Cvičíme velmi pomalu a pravidelně dýcháme.
Začneme se zdviženými pažemi. Hlavu držíme zpříma, bradu nezvedáme. Vytahujeme páteř, paže z ramen. Poté připažíme a pomaličku suneme ruce po přední straně stehen a holenní kosti, dokud se nedotkneme dlaněmi země. Prodýcháme každý posun, nekýveme se do stran.
Vnímáme uvolňování zad a pomalu se zase vracíme do stoje. Opakujeme podle potřeby a krátce se projdeme.
Následky pasivního sezení
Fyzioterapeuti varují, že několikahodinové strnulé sezení plíživě a nevratně poškozuje páteř. Ohnutí v nevhodné pozici způsobuje degenerativní změny na chrupavkách, páteřních vazech, meziobratlových ploténkách, které vysychají, tvrdnou a ztrácející tlumicí funkci.
Objevují se bolesti hlavy, napětí šíje, bolesti ramen, bolesti vystřelující do horních i dolních končetin, břicha i třísel. Ochablé břišní svaly a měkké hýždě zhoršují tělesnou stabilitu, nepodpírají a nestimulují vnitřní orgány. Přicházejí problémy s trávením, při stolici, močení, pohlavním styku.
Kvůli nevhodnému sedáku, způsobujícímu otlaky stehen nad kolenními jamkami, trpí krevní oběh. Jeho zpomalení zvyšuje nedokrvení mozku i riziko hluboké žilní trombózy, způsobuje únavu. Pozor na sedák, který se pouze sklopí dopředu, aniž by se jeho střed také posunul vpřed. Hrozí tak blokáda v kříži!
Pasivní sezení způsobuje problémy s trávením, souvisí s ukládáním tuků zejména na břiše. Sedíme-li pasivně více než 8 hodin denně, naše svaly spalují méně tuku, krev proudí pomaleji a mastné kyseliny mohou snadněji ucpat srdce. Zvyšuje se krevní tlak i hladina cholesterolu, slinivka břišní produkuje více a více inzulínu.
Strnulé shrbené sezení stlačuje hrudník, nutí k mělkému dýchání. Není divu, že se cítíme brzy unavení, nesoustředění a naše bránice tvrdne.
Myslete na děti
Tělesný vývoj probíhá do 14. roku dítěte a nesprávné sezení u počítače, ve škole způsobuje poškození pohybového aparátu, které je po ukončení růstu nevratné.
Ergonomická židle postrádá smysl zejména u dětí, které se na jejím sedáku vrtí, dřepí, klečí, houpou se.
Rostoucí ani různě polstrované ergonomické židle jejich přetíženým zádům nepomohou, zdravotní židle je tak investicí do zdraví dítěte.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.