Hlavní obsah

Termostatické hlavice pomohou snížit náklady na vytápění

Jedním z opatření, která mohou pomoci domácnostem snížit náklady na vytápění přes zimu, ale především v přechodových obdobích podzimu a jara, jsou termostatické hlavice na topení. Mají spoustu praktických vlastností, je třeba však umět s nimi správně zacházet a znát jejich možnosti i limity. Kdo se s nimi naučí správně pracovat, může opravdu hodně peněz během topné sezony ušetřit.

Foto: Envato Elements

Termostatické hlavice mohou pomoci ušetřit přes zimu za vytápění nemalé peníze. Je ovšem potřeba se s nimi naučit správně zacházet.

Článek

Začněme jednoduchým vysvětlením, k čemu jsou termostatické hlavice určeny. Termostatická hlavice je sofistikovaná verze kohoutku na topení, kterým si buď můžeme sami nastavit požadovanou teplotu ručně, anebo nechat na něm, aby ji upravoval podle našeho zadání.

Tento kohoutek má v sobě zabudovaný termostat, který zajišťuje, že topení bude udržovat v místnosti předem zadanou teplotu. To se vyplatí například v místnostech, jako je kuchyně, kde když se vaří, zvýší se teplota přirozeně a hlavice tedy zareaguje tím, že sama dočasně intenzitu vytápění sníží, aby bylo v kuchyni stále příjemně.

Spousta hlavic umí zároveň rozpoznat i otevřené okno. V takovou chvíli sama topení vypne, a teprve až přestane detekovat zdroj chladného proudění vzduchu, topení zase sama spustí.

Chytré radiátory umí svému majiteli nejen pořádně zatopit

Tipy a trendy

„Díky mobilní aplikaci máte možnost nastavit si denní režim topení v každé místnosti, takže zbytečně nepřitápíte v době, kdy jste v práci nebo na dovolené. Takovým způsobem dokážete snížit náklady až o 30 % a zároveň si zajistíte tepelný komfort v době, kdy potřebujete. Například v bytě 2+1 se třemi radiátory se vám náklady na pořízení termohlavic vrátí do 2 let,“ vysvětluje Martin Křenek z Centra služeb PRE.

Pro skutečně efektivní využití systému termostatických hlavic je vhodné osadit jimi všechna topná tělesa v domácnosti. V každé z nich je pak možné nastavovat teplotu bez závislosti na ostatních místnostech a opět v průběhu každého dne zvlášť.

Foto: Envato Elements

Chytré hlavice komunikují s majitelem prostřednictvím mobilní aplikace. Tam lze zadávat, jak se má intenzita vytápění v průběhu dne i týdne měnit, a eventuálně lze teplotu topení na dálku aktuálně pozměnit.

Umí spolupracovat i s tepelným čerpadlem

Termostatickou hlavicí lze osadit nejenom klasické radiátory, ale také například systém podlahového vytápění, které může být například napojeno na tepelné čerpadlo.

„V kombinaci s invertorovým tepelným čerpadlem dávají termostatické hlavice největší smysl u podlahového vytápění. A to zejména v případech, kdy v rámci domu během dne vznikají velké teplotní rozdíly vlivem různé polohy místností vůči světovým stranám, a tedy i slunečnímu svitu.

Termostatické hlavice umožňují rychleji reagovat na takto vznikající teplotní rozdíly a ještě zefektivnit už tak úsporný provoz tepelného čerpadla. Vůbec nejlepší je v tomto případě použití termostatických hlavic, které nabízejí sami výrobci tepelných čerpadel,“ doporučuje Roman Pilarčík, jednatel společnosti Acetex.

Důvod sjednocení původu čerpadla a hlavice je zřejmý - dodavatel čerpadla má už zkušenosti s tím, jak konkrétní typ hlavice v systému s „jeho“ čerpadlem funguje a zda nebude nějakým způsobem komplikovat práci tohoto otopného systému.

Kromě rodinných domů, ale třeba i škol, kancelářských prostor apod. se termostatické hlavice velmi dobře uplatní i v bytových domech a panelácích, které bývají často vytápěny dálkově.

Foto: Envato Elements

Některé termostatické hlavice mají v sobě zabudovaný digitální displej ukazující přesnou hodnotu teploty, kterou budou v místnosti udržovat.

Tepelná čerpadla země–voda jsou ideální pro české prostředí, v létě se skvěle hodí i k chlazení

Bydlení

Všechno má však svá „ale“

Než se vydáte pro termostatické hlavice, je ovšem dobré si říci také o jejich případných nevýhodách.

Tou první je samozřejmě vyšší pořizovací cena. A jako v případě spousty dalších elektronických zařízení i v případě hlavic platí, že nápadně levné kusy jsou podezřelé.

Dále je třeba počítat s tím, že ne všechny hlavice jsou kompatibilní se staršími radiátory. Před jejich pořízením je proto potřeba si ověřit velikost závitu, na který se musí namontovat. V případě rozdílu je třeba pořídit příslušnou redukci, dražší modely bývají nabízeny už s nimi.

Ačkoli termostatické hlavice umí reagovat na změny teploty v místnosti, činí tak s jistým zpožděním. Pokud je nutné místnost najednou rychle vytopit, je potřeba si nastavit teplotu sám a případně dočasně upravit nastavení hlavice.

Chytré hlavice potřebují ke svému provozu baterii. Tu je třeba v pravidelných intervalech vyměňovat. To samozřejmě není problém, ale je nutné s tím zkrátka počítat.

„Elektronika hlavic také může vyžadovat údržbu a při jejich fungování se může vyskytnout technický problém. Chytré hlavice využívající wi-fi nebo bluetooth mohou být citlivé na problémy s připojením a potenciálně představují bezpečnostní rizika, pokud nejsou dostatečně zabezpečeny,“ upozorňuje Yveta Sammon ze společnosti SOMI.

„Nastavení chytrých hlavic může být složitější pro technicky méně zkušené uživatele, což může ztížit dosažení úspory energie. I přes tyto nevýhody jsou termostatické hlavice stále populárním doplňkem, který nabízí vyšší komfort a efektivitu vytápění, zejména v moderních domácnostech,“ uzavírá.

Elektrické krby zatopí i potěší oko, a to bez špíny a komínu

Tipy a trendy

Anketa

Používáte doma na topení termostatické hlavice?
Ano, už dlouho.
74,3 %
Zatím ne, ale plánujeme jejich pořízení.
5,5 %
Vůbec netuším, jestli jsou termostatické.
5,5 %
Ne, máme jen běžné kohouty.
14,7 %
Celkem hlasovalo 416 čtenářů.

Výběr článků

Načítám