Hlavní obsah

Starý dělnický domek proměnil svépomocí na útulnou chatu. Stálo ho to milion korun

4:27
4:27

Poslechněte si tento článek

Starý dělnický domek v malebné norské vesničce Boggestranda se dočkal překvapivé proměny. Jeho odvážný majitel se pustil do rekonstrukce vlastníma rukama a vytvořil útulnou víkendovou chatu pro svou rodinu, a to v přepočtu za pouhý milion korun. Klíčovou roli sehrál promyšlený návrh od architektů ze studia Rever & Drage Architects, kteří pomohli přeměnit původní zchátralou stavbu s deseti malými místnostmi na funkční a moderní prostor s rustikálními prvky.

Foto: Tom Auger

Architekti všechny obvodové stěny opatřili větrnou membránou, která snižuje tepelné ztráty domu.

Článek

Původní stavba byla směsicí rámové konstrukce a roubení, kombinovala různé stavební materiály a barvy a na fasádě byla mozaika vertikálního i horizontálního obložení. A tak to také zůstalo, protože majitel si přál zachovat kombinaci tradičních a nových prvků. Například chtěl zcela zachovat původní fasádu směrem k silnici, ale zároveň otevřít interiér výhledům dozadu na fjord a okolní hory.

Promyšlené a neinvazivní stavební úpravy

Na přední straně tedy zůstala zachovaná původní bílá fasáda doplněná o pergolu, která vytváří částečně krytou verandu.

Na zadní fasádu byl instalován velký skleněný panel se vsazeným oknem, který umožňuje nádherné výhledy do krajiny. Skleněný panel je po celé ploše a v horní části je před ním předsazená roubená stěna. Díky této unikátní skladbě dřevo akumuluje teplo, které pak sálá do interiéru, a sluneční paprsky pronikající mezi trámy vytvářejí v interiéru jedinečnou atmosféru.

Dřevěnice byla jejich snem od mládí. Splnili si ho před rokem v Beskydech

Bydlení

Zlepšení energetické účinnosti i estetiky

Do všech obvodových stěn byla přidána nová větrná membrána ke snížení tepelných ztrát. Na stávající střechu z vlnitého plechu byla položena nová dřevěná krytina, která nejen zlepšila tepelnou izolaci, ale také dodala domu hezčí vzhled. Chatka s užitnou plochou 42 m2 je nyní vytápěná jen kamny na dřevo a pasivními solárními zisky.

Promyšlené řešení prostoru

Vnitřní dispozice prošla zásadní proměnou. Byla odstraněna většina vnitřních příček, čímž vznikl prostorný a vzdušný interiér propojující přízemí s podkrovími lofty. Původní zůstala pouze ložnice, do které bylo namontováno nízké okno, které nabízí krásné výhledy přímo z postele. Do podlahy u vstupu bylo zavedeno podlahové vytápění, které je vhodné i pro sušení mokré obuvi – tento praktický detail je skvělým řešením pro severské podnebí.

Popis půdorysu chatky

Vstup do chaty vede přes částečně krytou verandu do předsíně s podlahovým vytápěním. Na pravé straně se nachází kuchyň a útulné posezení u krbových kamen, odkud si lze vychutnat výhled do nádherné krajiny.

Ve středu chatky se rozkládá prostorná jídelna, vedle níž se nachází úložný prostor z polic, který slouží zároveň jako schodiště do loftové části s místem na spaní. Levá část chaty je vyhrazena ložnici oddělené dveřmi, zatímco nad kuchyní se nachází další loftový prostor, přístupný po žebříku, který lze využít jako další ložnici nebo chill zónu. Na pouhých 41,6 m² se tak podařilo vytvořit chatu, která je důkazem, že i malé prostory mohou být funkční a esteticky působivé.

Výsledek předčil očekávání všech

Zadní fasáda působí harmonicky navzdory různým typům oken, pečlivě zvolené materiály a barvy spolu hezky ladí. Chata tak citlivě spojuje tradici s moderním přístupem, efektivně využívá prostor a dokonale zapadá do okolní krajiny. Díky promyšlenému návrhu architektů, který změnil dispozici, zlepšil materiály pro větší komfort a energetickou účinnost a zároveň zachoval původní ráz budovy, si majitel zvládl vše udělat svépomocí a nízkonákladově. Celá proměna jej vyšla na 50 030 norských korun, tedy v přepočtu na milion korun.

Klasickou řadovku kompletně zrekonstruovali na moderní dům. Zachovali jen čelní fasádu

Bydlení
Související témata:

Výběr článků

Načítám