Článek
Možnost kvalitního sportovního vyžití totiž neoddělitelně patří ke kultuře moderního bydlení. Stěžejním podkladem pro zajištění ploch pro výkonnostní sport, školní tělovýchovu a zejména pro pohybovou rekreaci široké veřejnosti, je tak zvaný Generel sportovních zařízení.
Jeho zpracování má však smysl pouze tehdy, jsou-li zadavatel i zpracovatel přesvědčeni o jeho potřebnosti. Vzhledem k tomu, že naprostá většina územních plánů u nás se zpracovává i schvaluje bez předchozího vypracování Generelu sportovních zařízení, svědčí to o převažujícím názoru, že potřebný není, což jak Zdeněk Šamalík zdůraznil, je postoj ve vyspělém zahraničí naprosto nemyslitelný.
Změna životního stylu
V této souvislosti je podle Šamalíka třeba si uvědomit, že na zdraví populace se zdravotnictví podílí pouze asi z jedné třetiny a nastupuje až ve druhém sledu, kdy je třeba léčit. Rozhodující je především základní změna životního stylu, v němž hraje jednu z nejdůležitějších rolí pravidelný a přiměřený pohyb.
Problém však spočívá v tom, jak převážnou část veřejnosti, která po sportovních aktivitách nijak netouží, k aktivnímu pohybu přivést. "Jedinou cestou, která je schopna přinést zdravotní efekt a navíc státu ušetřit miliardy korun, je výstavba zařízení pro pohybovou rekreaci, která budou tak vybavena a mít takovou atmosféru, že budou širokou veřejnost (tedy i ty, kdo se dosud aktivně nepohybovali), k pravidelným návštěvám a tím i k pravidelnému pohybu motivovat," zdůrazňuje Zdeněk Šamalík.
Jedním z důvodů proč Generel sportovních zařízení nikomu nechybí, je podle Šamalíka to, že by v rukách obecních zastupitelstev představoval účinný nástroj proti lobbyistickým snahám nejrůznějších nátlakových skupin, které požadují tu výstavbu nového fotbalového či hokejového stadionu, jindy zase golfového hřiště. Neexistuje-li závazný plán výstavby sportovních zařízení, je daleko pravděpodobnější, že někdo z neinformovaných zástupců obecního zastupitelstva nátlakovým akcím lobbyistů podlehne.
Wellness centra nabízejí řešení
Jak by tedy měla vypadat moderní sportovní zařízení, která by splňovala potřebná kritéria, měla přijatelnou provozní ekonomii a zároveň motivovala veřejnost k pravidelným návštěvám?
V původní koncepci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se tato zařízení nazývala Centra sportu pro všechny, později byla přejmenována na Centra pohybových aktivit a nyní se ve shodě s mezinárodními trendy označují jako wellness centra.
Jejich výhodou je, že soustřeďují pod jednou střechou nabídku rozmanitého pohybu (včetně mokrých sportů), rozptýlení a oddechu spolu s všestrannou nabídkou služeb, odborné poradenství nevyjímaje.
Má-li se proto předejít současné neodborné a živelné výstavbě zařízení pro pohybové aktivity, je podle Šamalíka nutné zajistit, aby územním plánům bezpodmínečně předcházelo kvalifikované zpracování Generelů sportovních zařízení, včetně zařízení pro pohybovou rekreaci veřejnosti.
"Je to jeden z nejdůležitějších územně plánovacích podkladů. který má podstatný vliv na zdraví populace a ve svých důsledcích i na ekonomickou stabilitu země," uzavírá Zdeněk Šamalík.