Článek
Uzávěru z roku 2004 ale královéhradecký krajský úřad nedávno označil za nepoužitelnou.
"Město nyní přišlo o možnost rozhodovat, kdo bude a nebude stavět. Uzávěra je stejná hloupost, jako když dali před Špindl závoru a vybírali mýtné. Zbytečně vyhánějí investory přinášející peníze," okomentoval rozsudek Diblíček. Ten považuje letošní verzi stavební uzávěry, kterou soudně napadl, za krok ke korupčnímu prostředí.
Uzávěra z března 2004 měla omezit obchody developerů stavějících v horském středisku rekreační byty prodávané nezřídka za ceny okolo deseti miliónů korun. Verze z letošního roku však de facto bránila postavit ve Špindlu takřka cokoliv u vlastního domu.
Investory uzávěra nezabrzdila
"Reagovali jsme, když původní uzávěru nové vedení radnice zpřísnilo. Město tvrdě zasáhlo do vlastnických práv občanů majících možnost vlastní nemovitosti pouze udržovat. Do podzimu roku 2006 uzávěra sice platila, ale stavby se běžně povolovaly," přiblížil Diblíček praktiky bývalých radničních garnitur umožňujících developerům stavět za tučné odpustky prodávané formou výjimek.
Špindlerův Mlýn za posledních osm let zaplnila minimálně desítka apartmánových domů s možná dvěma sty byty. Domorodce loni přiměl stavební boom k protestní petici. Ruch staveb, prach, rozbité silnice a neustálý řev náklaďáků odradil od návštěvy Špindlu i řadu turistů.