Článek
„Cíl je jasný. Chceme dlouhodobě snížit provozní a energetické náklady ve všech objektech Národního divadla,“ vysvětlil Miroslav Růžička, zástupce provozního ředitele divadla. „Panely jsou odolné proti veškerým nánosům, a hlavně jsou výborně izolované. Pokud bude pršet, těsnicí izolace vodu nepropustí,“ dodal Růžička.
Celková rozloha soustavy černých kolektorů je 554 metrů čtverečních. Sluneční elektrárna stála přes 30 miliónů korun. Celá částka šla z rozpočtu Národního divadla. Projekt fotovoltaické elektrárny bude splacen do deseti let výhradně z dosažených úspor.
Investice se již nyní instituci vrací – jen za rok 2008 se měly ušetřit čtyři milióny korun, divadlo ale díky kolektorům ušetřilo ještě o dva milióny víc za elektřinu. Proto také plánuje položit fotovoltaické panely i na přilehlou střechu Nové scény. „Ušetřené peníze pak vložíme do instalace dalších panelů na zbylé střechy našeho divadla,“ dodal Michal Růžička. Připravuje se také dokončení modernizace vnitřního osvětlení divadla.
Národní využívá mimo jiné i odpadní teplo. „Jde o systém zpětného získávání tepla. Odpadnímu vzduchu z klimatizace je prostřednictvím výměníků odebráno teplo a to se ve formě ohřáté glykolové směsi transportuje potrubím do výměníků,“ nastínil postup zástupce provozního ředitele.