Článek
1. Doplňkové hnojivo pro rostliny
Skořápky obsahují vápník a další minerály, proto je dobře uplatníte coby hnojivo, a to zvláště tam, kde je třeba půdu pravidelně vápnit a tím zbavovat kyselosti. Postup je banální: skořápky nejprve důkladně opláchněte, zbavte případných zbytků samolepicích potisků a rozdrťte je například v hmoždíři, eventuálně tyčovým mixérem.
V práškové podobě můžete skořápky buď zapracovat do půdy ještě neosázených záhonů, případně smíchat se zeminou při sázení, nadrcené skořápky můžete rovněž rozsypat kolem stromů nebo třeba jimi poprašte trávník. Přisypat je můžete také ke kořenům rostlin. Za vápníkovou kúru vám budou vděčná například rajčata, papriky, lilky anebo růže.
2. Bariéra proti slimákům
Komu se nechce zdržovat se s rozemíláním skořápek na prach a zároveň pravidelně bojuje o úrodu se slimáky a hlemýždi, může jim letos připravit nepříjemnou překážku v podobě pásu nalámaných skořápek kolem záhonu. Jejich ostré okraje vytvoří bariéru, přes kterou se slimáci a hlemýždi neradi plazí.

Také vám neustále chodí slimáci a hlemýždi na pych na záhonky? Připravte jim nemilé překvapení v podobě pásu z nadrcených skořápek.
3. Přísada do kompostu
Podrcené skořápky můžete samozřejmě vyhodit do kompostu. Tam se budou pomalu rozkládat a do jeho směsi tak přidají důležité minerály, jako již zmíněný vápník.
4. Doplněk krmiva pro slepice
Chovatelé slepic, kteří svá hejna krmí převážně zbytky z kuchyně a nasekanou trávou, skořápky od vajec nikdy nevyhazují. Naopak, důkladně je omyjí, usuší a nadrtí najemno. V této podobě je pak pravidelně přidávají slepicím do krmiva. Zajišťují tím, že nosnice budou mít dostatek vápníku na tvorbu skořápek dalších vajec.

Málo porušené skořápky vajíček můžete využít i jako sadbové květináčky. I v tomto případě platí, že lze použít jen skořápky vajíček barvených přírodními barvami.
5. Jednorázové sadbové květináčky
Pokud máte z Velikonoc zachované i větší kusy skořápek, které vytvářejí mističku, můžete je využít coby přírodní sadbové květináčky. Pro jejich přechovávání se bude dobře hodit karton od vajec. Do skořápek vsypte směs zeminy a zasaďte semínka. Až vzklíčí a sazeničky budou připravené k přesazení do skleníku či na záhon, stačí je tam přemístit i se skořápkou. Ta se kolem nich pozvolna rozloží a ještě novým rostlinkám dodá živiny.
Velice podobně můžete skořápky využít, i pokud si necháváte doma naklíčit řeřichu či jiné bylinky na vatě. Její kousky vložíte do skořápek a pak pokračujete stejně – posypete semínky, pravidelně vlhčíte a čekáte, až vyklíčí.

Vděčným nápadem je využití skořápek pro pěstování řeřichy na vatě a jiných drobnějších bylinek.
4. Přírodní čisticí prostředek
Najemno rozdrcené skořápky lze dobře využít i v domácnosti. Například jako složku zvyšující účinnost prostředku na čištění. Stačí je smíchat s trochou sody nebo mýdla. Skořápky samozřejmě samy nečistí, ale fungují jako abrazivum. Dobře se tak hodí na připálené hrnce, napečenou mastnotu v okolí sporáku apod. Samozřejmě, jako v případě jiných abrazivních čisticích prostředků, je třeba přemýšlet, na které povrchy směs se skořápkami využijete, abyste ty citlivější nepoškrábali.
5. Odstraňovač usazenin z kávy
Na stejném principu funguje i rada z kategorie těch „babských“: Do kávomlýnku nebo termosky, kde se drží kávový kámen, nasypte rozdrcené skořápky s trochou teplé vody. Uzavřete nádobu a důkladně obsah protřepejte. Usazeniny z kávy by měly pustit nebo jít při dalším čištění snáze dolů. Pokud potřebujete odstranit větší množství nánosu, bude třeba tento postup opakovat, tak jak se budou zbytky kávy uvolňovat po vrstvách.
6. Domácí tvoření – mozaiky
Skořápky z barevných velikonočních vajíček jsou přímo ideálním materiálem pro domácí tvorbu, do níž navíc můžete zapojit děti. Z pestrobarevných úlomků lze snadno a levně vytvářet mozaiky, kterými oblepíte nejrůznější povrchy. Vytvářet tak můžete například rámy na obrázky a fotky, skořápkami můžete polepovat květináče nebo i popraskané a zašlé dlaždice. Tam, kde se barva na vajíčku neuchytila dobře, si pomůžete fixou na keramiku a porcelán. Hotové dílo pak můžete ještě přestříknout bezbarvým lakem.

Hezky pomalované, nebo naopak čistě bílé skořápky můžete využít ještě dále po Velikonocích. Například na výrobu svíčky.
7. Dekorativní svíčky ve skořápce
Již zmíněné větší části skořápek, které vytvářejí mističku, můžete v rámci domácího tvoření, opět třeba i s pomocí dětí, proměnit v malé svíčky. K tomu budete ovšem potřebovat knot. Do malých skořápek určitě bavlněný, třeba i s plíškem na konci, do větších skořápek můžete zkusit zaexperimentovat s plochými dřevěnými knoty.
Ve vodní lázni roztavíte vosk, třeba nasbíraný z dohořelých svíček. Ten můžete obohatit přidáním pár kapek esenciálního oleje nebo i přidáním malého množství aromatických bylinek (levandule, jasmín, drobné kousky kůry mandarinky apod.) Vosk nalijte do půlek skořápek a roztomilá rustikální dekorace je na světě.
Velikonoce 2025
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v roce. Termín Velikonoc každoročně vychází na přelom března a dubna, letošní Velikonoční pondělí připadlo na 21. dubna 2025. Mezi nejznámější tradice a zvyky Velikonoc patří pletení pomlázky nebo barvení vajíček a kraslic.