Článek
Pokud se žena dostane do důchodového věku a nemá kolem sebe rodinu, o niž by se mohla opřít, musí se o sebe umět postarat sama. Zejména finančně. Zajímavé řešení v tíživé životní situaci nalezla 73letá Australanka Virginia Frostová, která původně bydlela na předměstí Gold Coast ve státě Queensland.
Svůj dům v městečku Surfers Paradise před čtyřmi lety prodala, poplatila dluhy i hypotéky a za zbytek peněz si koupila 13 metrů dlouhou loď, která kotví v marině v Gold Coast. V přístavišti Hope Island platí měsíčně za kotvení 930 australských dolarů (zhruba 14 tisíc korun). „To je mnohem méně, než bych kde platila na pevnině. A poplatek zahrnuje i vodu a elektřinu. Navíc dostávám k penzi příplatek na nájem, takže mě to nakonec stojí ještě méně,“ svěřila se důchodkyně stanici ABC.
Jak si lze asi představit, přechod z pevniny na palubu lodi nebyl zpočátku snadný. Jako běžný suchozemec si musela osvojit spoustu nových znalostí a zkušeností. Vše ale nakonec úspěšně zvládla a nyní nelituje. Je to skvělý styl života. „Bydlení na lodi je velmi ekonomické, protože platíte mnohem méně,“ pochvaluje si a zároveň dodává: „Raději mám svůj vlastní domov a jsem tady, než abych měla k dispozici jednu místnost v domě někoho jiného, což je pro některé lidi jediná možnost.“
Bydlí bez hypotéky, užívá si na lodi a ještě našel koníčka, který ho živí
A není sama, kdo se vydal na stará kolena na neobvyklou životní plavbu. Jak připomíná web australské stanice, v roce 2023 provedl Australský institut rodinných studií průzkum, který odhalil, že 55 procent osaměle žijících osob v zemi jsou ženy a zhruba polovina z nich je ve věku 65 let a víc. Zdá se, že právě mezi nimi se začíná rozmáhat nový trend stěhování na lodě.
Ke stejnému kroku se odhodlala i Stacey Kingová. Život v jejich domě po smrti manžela byl skličující. Na každém kroku ji zaplavovaly vzpomínky a ona se jen utápěla ve smutku. A tak se rozhodla k radikálnímu kroku.
Rodinný dům prodala a za půl milionu australských dolarů (7,5 milionu korun) si pořídila 14,3 metru dlouhý katamarán. Za jeho kotvení platí měsíčně 1400 australských dolarů (zhruba 21 tisíc korun). Na rozdíl od Virginie Stacey měla celkem dobrou představu, do čeho jde. S manželem se na lodi často ráda plavila a o tom, že by důchod trávila na lodi, vždycky snila.
„Chci žít na sto procent a dát do toho všechno. Chci zvládat věci, jako je sólo plachtění a ovládání takhle velké lodi. Dělá mi to prostě velikou radost,“ říká. Zároveň si pochvaluje i život v komunitě, která je v marině, kde se svým katamaránem kotví. Přirovnává ji k menší vesnici. „Nikdy nejste na nic sami. Ale můžete být, když chcete. Tady každý každého zná, na rozdíl od předměstí,“ popisuje podobnost s venkovským životem.
Anketa
Přijde-li řeč na občasné překážky či náročnější situace, nikomu nic nemaluje na růžovo a přiznává, že samozřejmě některé nevýhody lodnický život s sebou nese. Nicméně pro ni výhody a kouzlo života na lodi výrazně převažují.
„Někteří lidé si myslí, že je to tady takový pečovatelský domov. Ale to vážně není. Jsou tu mladí lidé i starší. A nezáleží na tom, jak moc jste bohatý nebo chudý. Všichni jsou na tom stejně a všichni jsou si rovni. To prostě miluju,“ uzavírá.
Stanice ABC pak uvádí, že podle posledních údajů místního statistického úřadu (z roku 2021) žije na lodích okolo 480 lidí ve věku 65 let a více. Podle pozorování provozovatelů marin však počty lidí hledajících možnosti kotvení svých lodí neustále roste a míst v kotvištích je stále méně. Podle současných odhadů je v zemi okolo pěti milionů majitelů lodí.