Hlavní obsah

Romantika u zatopeného lomu. Áčkovou chatu majitel postavil z borovic, které vysadil jeho dědeček

4:36
4:36

Poslechněte si tento článek

Nádhernou chatu na krásném místě si postavil majitel pozemku v jižních Čechách, kde býval kdysi kamenolom. Ten byl později zatopený a právě na jeho břehu vyrostla chata ve tvaru písmene A. Postavena je ze dřeva borovic, které před léty zasadil dědeček současného majitele.

Foto: Petr Polák

V chatce je možné trávit čas za každého počasí.

Článek

Býval tu kamenolom, z jehož kamene postavili nedalekou vesnici. V éře socialismu pak byl kamenolom zatopený. Na břehu vzniklé vodní plochy si kdysi hrával i malý Aleš. V roce 1985 se hráz lomu protrhla a na svou obnovu si musela nádrž počkat až do roku 2020. Tehdy už dospělý Aleš se rozhodl pozemek koupit a splnit si na něm všechny své sny.

„Chtěl jsem postavit rekreační objekt ve tvaru písmene A. Viděl jsem totiž podobné chaty na dovolené v Srbsku a okamžitě se mi zalíbily. Chatička je pro mě velmi významná i proto, že jsem ji nechal kompletně postavit z borovicového dřeva, které v lese vysázel můj dědeček. Chtěl jsem tím i uctít jeho práci, aby jím vlastnoručně zasázené stromky přispěly k něčemu smysluplnému,“ říká majitel.

Bez jediného litru vody

Chatku si navrhl sám a postavil technikou suché stavby. „Jedná se o metodu stavebnictví, která se od klasických způsobů liší především použitím ‚suchých‘ materiálů a technologií. Díky tomu se celý proces stavby výrazně zrychlil. Nepoužili jsme ani litr vody,“ vysvětluje Aleš.

Tak vypadá sen. Dům uprostřed rybníka, který si majitel sám postavil

Tipy a trendy

„Velice si zakládám na přírodních materiálech. Pro celkový vzhled exteriéru chatičky jsme zvolili černou barvu – tím jsem chtěl docílit minimalistického a vůči okolní přírodě nerušivého vzhledu,“ dodává.

Šikmé strany chaty, jež jsou zároveň její střechou, pokrývá falcovaný plech. „Se stavbou jsem nadmíru spokojený, postavili jsme ji přesně podle mé vize. Jediné, co bych zpětně udělal jinak, je použití odporového drátu na vodovodní potrubí, aby nedocházelo k zamrzání vody v chatce během zimních měsíců, kdy se nepoužívá,“ lituje majitel.

Do chatky vstupuje spousta denního světla díky celoprosklené štítové straně. Stěnu zde tvoří trojúhelníková sestava dřevěných oken a vchodových dveří černé barvy na vnější straně. Z vnitřní strany je dřevo natřeno transparentní lazurou, která nechá vyniknout jeho přirozené kráse.

Materiál rámů oken je ze stejného typu dřeva jako celá chatka, tedy z borového. Dřevěné komponenty byly přesně tím, co se k ryze přírodnímu charakteru chatky nejlépe hodilo. Aby okna i interiér chaty netrpěly přílišnou blízkostí vodní plochy, je na oknech aplikována vícestupňová povrchová úprava, posílená z vnitřní strany o speciální membránový nástřik. Díky němu jsou okna výborně chráněna před vnitřní i vnější vlhkostí.

I interiéru vládnou přírodní materiály

Zatímco návrh chaty si vzal na starost Aleš, zařízení interiéru se ujala jeho manželka. Chladné kovové prvky jsou zde pěkně vyvážené kusy ve stylu boho. Prioritou ovšem opět bylo využívat především přírodní materiály.

Interiér chatky je v zadní části rozčleněn pomocí příčky a loftu na tři prostory. Na levé straně dole je kuchyňka s kamny na topení dřevem. Vpravo je pak koupelna se sprchovým koutem, toaletou a umyvadlem. Loft je vyhrazen pro spánek. Obývací a jídelní část jsou v přední části chaty, nejblíže prosklené stěně.

Chatička je ztělesněním romantiky a jednoduché architektury. Umístěná na plošině vyzdvižené několik desítek centimetrů nad okolní terén a kotvené kovovými sloupky nabízí člověku, bažícímu především po klidu a soukromí, vše. Je místem, kde lze splynout s přírodou a odpočinout si – ať už chytáním ryb, posezením u ohně a opékáním špekáčků, procházkou po okolní krajině a v deštivých dnech třeba četbou oblíbené knihy zachumlaný do deky na pohovce u okna.

„Je to pro mě skutečně splněný sen, do kterého jsem vložil spoustu úsilí a pojí mě k němu silné citové pouto. Vše to stálo za to. Toto místo jsem vybudoval hlavně pro svoji rodinu,“ uzavírá majitel chaty.

Informace o projektu:

Lokalita: Dolní Bukovsko, jižní Čechy

Návrh stavby a vnitřního vybavení: majitel

Hrubá stavba: Teklepo

Zateplení: chytrá izolace + PUR panel 16 cm na střeše

Okna, vchodové dveře: Vekra, okna z řady Natura

Vytápění: kamna Moravia

Palivo: dřevo

Podlaha: linoleum

Vybavení kuchyně a další nábytek: Ikea

Horolezcova chata nabízí nádherný relax u vody

Tipy a trendy

Výběr článků

Načítám