Hlavní obsah

Rodinný dům ve svahu musel vyhovět spoustě podmínek, nakonec má i plochou střechu

Na svažitém pozemku ve Velkých Přílepech si majitelé, rodina se dvěma menšími dětmi, přáli postavit rodinný dům. Stavbu musel architekt přizpůsobit mnoha požadavkům, které obec na výstavbu v dané lokalitě měla. Nakonec se vše podařilo udělat tak, aby byli majitelé spokojeni a architektovi se podařilo prosadit na úřadu i plochou střechu.

Foto: Robert Žákovič a časopis Bydlení mezi panely

Dům má půdorys ve tvaru kříže.

Článek

Stavbu rodinného domu limitovalo hned několik omezení. Na první architekt Michal Grošup narazil, když jednal se stavebním úřadem o návrhu domu, pro nějž navrhl plochou střechu.

„Dle územního plánu byla na lokalitu zpracovaná územní studie, ve které jsou omezující podmínky výstavby s nařízenou šikmou střechou s minimálním sklonem 30°. Územní studie byla zpracovaná před více než 10 lety a její platnost nebyla obcí prodloužena. K prodloužení platnosti studie došlo náhle v okamžiku, kdy jsme se o projekt začali na úřadě zajímat. Proto nějakou dobu trvalo prosazení ploché střechy,“ vzpomíná na jednání s úřadem architekt.

Zmíněné územní studii musel architekt vyhovět z hlediska umístění stavby na pozemku, neboť jsou v ní předepsané nepřekročitelné stavební čáry. Od západní hranice parcely je proto dům odsazen pouze dva metry. To naštěstí ničemu nevadilo, neboť na dané straně domu je jenom garáž.

Loftový byt pro světoběžníka architekti zařídili v duchu odkazu závodnice Elišky Junkové

Bydlení

Vážnějším problémem byl velký výškový rozdíl mezi jižní a severní stranou pozemku, který bylo třeba vyrovnat. Architekt zvolil řešení v podobě opěrné železobetonové stěny při severní hranici. Stěna má výšku 1,5 metru a zbývajících cca 2,5 metru bylo vysvahováno a osázeno půdopokryvnou zelení.

Uspořádání domu s půdorysem ve tvaru kříže

Rodinný dům má na fasádě probarvenou omítku ve dvou odstínech šedé barvy. Rámy oken a garážová vrata jsou z hliníku, lakovány v antracitové barvě. Půdorys stavby je ve tvaru kříže, přičemž hlavní, dvoupodlažní trakt je kolmý na komunikaci. Do něj jsou vloženy veškeré obytné prostory. V přízemí je velký obývací pokoj s částečně otevřeným dvouramenným schodištěm do patra. Na severní stranu v přízemí je orientovaná ložnice s vlastní šatnou a koupelnou, která bude užívána jako hostinský pokoj a v budoucnu jako hlavní ložnice pro rodiče.

Do východní strany je v přízemí vsazena kuchyně s jídelnou, která nerušeně navazuje na obývací pokoj. Rohový prostor v exteriéru, směrovaný na jihovýchod, navazuje na jídelnu a na obývací pokoj a vyplňuje jej terasa se zavěšeným zastřešením.

Západní trakt je věnován prostorné garáži pro jeden osobní automobil se spoustou skladovacích prostorů pro jízdní kola, sezónní vybavení a zahradní náčiní. Zde je také situován hlavní vstup do domu s navazující technickou místností a denním WC.

Patro je vyhrazeno jako soukromý prostor členů domácnosti. Jsou zde dva shodně velké dětské pokoje, hlavní ložnice s malou šatnou a společná koupelna s vanou, sprchou, WC a dvojicí umyvadel.

Plochá střecha zlepšuje komfort bydlení

Patro domu je uzavřeno plochou střechou, která značně zlepšuje komfort bydlení, neboť díky masivní konstrukci zajišťuje tepelnou stabilitu místností v patře.

Střechy nad přízemní částí domu mohou být navíc využívány jako střešní terasy, výstup na obě střešní terasy vede ze schodišťové haly. Majitelům se ze střech otevírá nerušený výhled do okolní krajiny.

Byt s okny na tři strany architekti ještě více prosvětlili

Bydlení
Související témata:
Michal Grošup

Výběr článků

Načítám