Hlavní obsah

Rekonstrukce vlašimského zámeckého parku skončí na jaře

Právo, ČTK, jt, jpt
VLAŠIM

Druhá fáze rekonstrukce vlašimského zámeckého parku, který patří k nejstarším krajinářským parkům v Čechách, skončí na jaře. Restaurátoři dokončují opravu jedné z jeho nejvýznamnějších památek - Čínského pavilonu. Hotovi by měli být na jaře.

Článek

Součástí rozsáhlé opravy Čínského pavilonu, která začala předloni, byla mimo jiné obnova látkových tapet a nástěnných maleb. Vrátit atraktivní stavbě původní vzhled bude stát sedm miliónů korun. Celkově se náklady na druhou etapu rekonstrukce parku vyšplhají na asi 17 miliónů korun, z toho 75 procent pokryje dotace z Evropské unie a zbytek zaplatí město.

První etapa obnovy zámeckého parku se uskutečnila před třemi lety, stála 7,5 miliónu korun a Evropská unie na ni přispěla 5,5 miliónu korun. Součástí rozsáhlých prací byla mimo jiné oprava několika historických budov, například Starého hradu, Znosimské a Vlašimské brány a kamenného mostu. V takzvaném Nebesářově domku na zámeckém nádvoří vzniklo nové informační centrum. Ve skalách nad řekou Blanicí byly také obnoveny dvě historické cesty.

Jeden z největších zámeckých parků v anglickém stylu

Podle starosty se loni rekonstruovaly i některé vodní prvky v parku, například dva rybníky, přírodní laguny nebo ostrůvek v korytě Blanice. Současně probíhá také tříletý projekt obnovy zeleně. Peníze na to poskytl Fond životního prostředí.

Zámecký park ve Vlašimi je svou rozlohou 75 hektarů jedním z největších zámeckých parků anglického stylu ve střední Evropě. Založil ho v údolí řeky Blanice na místě bývalé zahrady a zámecké obory kolem roku 1755 kníže Karel Josef Auersperg. Postupně v něm vzniklo přes 20 různých staveb, mimo jiné i turecká mešita, poustevna, dřevěné altány nebo Benátská studánka. Zachovala se z nich ale jen malá část.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám