Článek
Možnosti, jak si zajistit nové bydlení, jsou různé. Záleží na tom, co preferujeme. Zda dáváme přednost spíše městskému životu, nebo nás okouzlí venkov.
K venkovu určitě patří dům. Můžeme postavit zbrusu nový, ale zajímavým tipem je určitě kompletní rekonstrukce staré stodoly. Takových pozapomenutých stavení se na vesnicích najde dost a kdo má odvahu a dobrý vkus, vytvoří ze zaprášené ratejny originální bydlení velkorysých rozměrů.
Vstup je jako vizitka
Hned za dveřmi na první pohled překvapí impozantní schodiště do vestavěného patra. Je široké 2 metry a vyrobené na míru z masivní dřeviny - tvrdého odolného dubu. Krása přírodního materiálu vyniká v celé kráse a podtrhuje ji i obraz na stěně stejně jako podesta s vloženým dekorem z tmavého ořechového dřeva. Schody jsou nejen pěkné, ale i nadmíru praktické a pohodlné.Při stěhování nábytku totiž není problém s vytočením objemné sedačky nebo jídelního stolu pro 6 lidí.
Vestavěné patro má celkovou plochu 200 m2. Hlavní otevřený prostor tvoří kuchyň, jídelna, odpočinkové místo na kávu a obývací část. Samostatnými místnostmi jsou pak dětský (holčičí) pokojíček se střešními okny, koupelna se sprchovým koutem, pracovna, která je ve fázi budování, a ložnice s koupelnou pro rodiče.
Celé vestavěné patro má sádrokartonové obložení se střešními okny, která přivádějí dostatek světla do prostoru. Díky tomu, že se nacházíme v původní stodole, která je vysoká, máme bezvadný výhled do korun stromů a jsme blíže i ke slunci. Designérovi se podařilo sladit i styl interiéru. Prolínají se tu prvky přírodní se starožitnými a moderním designem. Přírodní naturel zastupují dubové podlahy (průmyslová mozaika), kuchyně částečně zhotovená z dubu, posuvné dubové dveře, dubové schody a původní dřevěné trámy natřené na tmavší odstín.
Originální je rovněž výmalba. Designér zvolil italskou barvu Ottocento, která vytváří na stěně hedvábný patinovaný efekt. Vlastnoručně ji nanášel na původní malbu nerezovým hladítkem a vertikálními tahy kreativně tvořil. Odstín zvolil bílokrémový, takže prostor se ještě opticky zvětšil. Patinovaný efekt stěn se navíc výborně hodí ke starožitnému nábytku ve stylu rokoko, protože připomíná hedvábné zámecké tapety.
Dokonale promyšlená kuchyň
Velká kuchyň určitě potěší každého kulináře. Pokud je nejen pěkná, ale i praktická, bude se nám v ní dobře vařit. Majitelé bytu v původní stodole na to šli šalamounsky. Část kuchyně pořídili v běžném studiu a doplnili ji vlastní výrobou na zakázku. Lakované zásuvky ve vanilkové barvě tak zabudovali do skříněk vyrobených na míru (z dubového dřeva).
Celá kuchyň včetně spotřebičů je schovaná za dubovými dvířky, která se otevírají jako okno - do stran. Křídla však nepřekážejí, protože lze s nimi v pojezdech prakticky zajet na hloubku skříněk. Horní i dolní skříňky jsou nadstandardně prostorné a slouží jako úložné prostory na nápoje a potraviny.
Příjemná je i zabudovaná vinotéka, která chladí kvalitní víno na požadovanou teplotu a je pro hosty vždy k dispozici. Jako obklad kuchyně zvolil autor návrhu kalené sklo v mléčně zelenkavém odstínu, digestoř šíře 120 cm zase bezpečně odvede všechny výpary z velké místnosti.
Na kuchyň bezprostředně navazuje jídelní kout s atypickým stolem. Pohodlně se k němu posadí 6 lidí. Je vyroben jako originál (vyšel z dílny majitele bytu), hlavní část tvoří ořech vyřezaný do tvaru rybí kostry, deska je skleněná.
Podél celé stěny vedoucí z jídelny do kuchyně jsou k dispozici úložné prostory z dubu. Mají příjemnou hloubku 25 cm a schovají všechny čisticí prostředky a věci běžně používané v domácnosti. Za dubovými dvířky s mřížovím se skrývá i topení, ke kterému není problém se dostat - dvířka jsou usazená na magnety.
Solitéry v interiéru nechybí
V prostorném bytě si můžeme dovolit vytvořit zákoutí se solitéry. Jedním z nich je odpočinkový kout se starožitným nábytkem, který prošel restaurováním. Sestavu doplňuje autorský konferenční stolek v kombinaci materiálů ořech, sklo a kov.
Dalším místem, které přitahuje zrak, je starožitný stolek s obrazem, večer příjemně nasvícený. Na takovou vychytávku je ale třeba myslet již ve fázi projektu: při návrhu interiéru musíme vědět, kde bude na stěně výtvarné dílo a přivést k němu elektroinstalaci.
Obytnou část tvoří pohodlná sedačka krémové barvy opět doplněná stolkem ve tvaru mořského rejnoka (tentokrát z olšového dřeva). Na stropě je kolekce moderních svítidel v kombinaci kovu a skla.
Z obytné části se vchází přímo na schodiště, do budoucí pracovny a ložnice. Odpočinkové místnosti s postelí vévodí samostatně stojící vana usazená uprostřed. Kolem je protiskluzová dlažba, jež navazuje na obklad ve sprchovém koutu.
Dominantní je v ložnici starožitné zrcadlo s odkládací plochou, které má po obou stranách moderní svítidla, jež lze naklopit a otočit podle potřeby.
Připraveno ve spolupráci s firmou Mera Trade