Hlavní obsah

Rekonstrukce školky se vyplatila. Ke knihovně získala obec i nové komunitní centrum

3:04
3:04

Poslechněte si tento článek

Vyšní Lhoty

Obecní knihovna v objektu mateřské školy ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku se potýkala s nedostatkem prostor. Vedení obce se obrátilo na architekty, kteří svým řešením v budově vytvořili nejen nové zázemí pro knihovnu, ale i pro chybějící multifunkční komunitní centrum.

Foto: Radim Kolibík

Děti z herny mateřské školky dnes mohou plynule přecházet do komunitního sálu za nově vzniklými dveřmi, aniž by musely vyjít na chodbu pro veřejnost.

Článek

Bylo žádoucí, aby návštěvníci knihovny i komunitního centra měli své soukromí. Zároveň se díky rekonstrukci interiéru stavby zpříjemnilo prostředí samotné mateřské školy. Ani plocha o 201 m2 však není nafukovací, a tak návrh projektu počítal s jejím maximálním využitím.

„Kancelář ředitelky jídelny jsme přesunuli do části mateřské školky a v tom samém prostoru vytvořili knihovnu. Do původní chodby se zbytečně velkorysým a prázdným prostranstvím jsme umístili kuchyňku pro komunitní centrum, věšáky pro oblečení a kout se zelení,“ popisuje architekt Adam Lokajíček z ateliéru Van Stajpen Architecture.

Chodbu obohatilo i nové hygienické zázemí a to stávající pro školku bylo značně upraveno.

Dřevo, kontrasty a býk

V minimalisticky laděných místnostech vyniká kontrast černé a bílé barvy zjemněný spojujícím prvkem celého interiéru – borovou překližkou. Středobodem komunitního sálu je logo obce Vyšní Lhoty – býk – vyřezané na CNC fréze do borovice.

Podhled rámuje obklad stěn a vestavných skříní. „Zde je v kontrastu provedena překližka, černé LED kruhy a bílé akustické perforované desky na stropě s přidanou hodnotou technologie pohlcující CO2 a formaldehyd. Přehřívání prostor zmírňují zapuštěné rolety. Stávající topná soustava je ve všech místnostech schována za obklad pod okny,“ vyjmenovává architekt.

Podlahové plochy sjednocuje šedé provedení v kombinaci zátěžového vinylu a keramické dlažby v chodbě a hygienických prostorech.

Odkazy na ráz kraje

Beskydská dřevina – borovice – je propsána také do vnitřního vybavení. Knihovnické bílé regálové sestavy dotvářejí vložené bloky z truhlářské překližky. Stohovatelné židle jsou potaženy borovou dýhou. Borovice se nachází také na stolech, v kuchyňské sestavě a nápisech na chodbě.

Stavební žebírková ocel (slangově roxor) odkazuje v navržených zónách na místní průmyslový rázovitý kraj. Objevuje se v nenápadných detailech, například coby rozpěra u knihovnických sestav, držadlo nakloněných knížek nebo atypický držák deštníků v zádveří. Industriální styl a surovost v knihovně umocňují přiznaná kabeláž a závěsná stropní svítidla.

Informace o projektu:

Investor: Obec Vyšní Lhoty

Interiérová část: Kos-Po Ostrava

Stavební část: Tokama stavební

Podhledy: Rigips

Kopilitové sklo: Pilkington

Rolety: Isotra

Keramické povrchy: Rako

Související články

Výběr článků

Načítám