Hlavní obsah

Rekonstrukce dodala prvorepublikovému domu na vesnici na hravosti, nádavkem získal prosklenou stěnu

4:02
4:02

Poslechněte si tento článek

Nevelký rekreační domek z dob první republiky stojí v městečku nedaleko Prahy, v romantickém údolí, jímž protéká potok. Majitelé jej nechali zrekonstruovat, práce se citlivě ujali architekti z ateliéru 0,5 Studio. Zachovali některé historické prvky, jako třeba schodiště, ale zároveň jiné modernizovali. Dům má veselá žlutá okna a nové francouzské okno zabírající jednu stěnu.

Foto: Peter Fabo

Velké francouzské okno zabírá prakticky celou stěnu místnosti a propojuje ji se zahradou.

Článek

Dům i ve své nové podobě slouží rodině k rekreaci. Vstup do něj vede přes prostornou verandu s domáckou atmosférou do chodby. Na ni navazuje koupelna zařízená sprchovým koutem a toaletou.

Hlavní obytný prostor je v přízemí, rovněž přístupný z chodby, a spojuje v sobě kuchyň a obývací pokoj, jenž je otevřen francouzským oknem do malebné zahrady. Architekti v obytném prostoru kladli důraz na dostatek světla a pocit vzdušnosti. V jeho otevřené dispozici jsou jednotlivé funkční zóny propojeny a zároveň dobře vyznačeny. Architekti v něm kombinují dřevěné prvky a neutrální tóny, jež společně dohromady navozují příjemnou atmosféru.

Nás zaujala v této místnosti především knihovna lemující okno, jež doplňuje sezení. Je to prvek, který skvěle odpovídá rekreačnímu charakteru domu - láká člověka, aby si vybral na jedné z polic knihu a pohodlně se uvelebil při její četbě v okně.

Rodinný dům v záplavové oblasti je na velkou vodu připravený. Stojí rozkročený na dvou pevných nohách

Bydlení

Spaní v patře

Do patra vede cesta po schodišti z chodby. Právě schodiště patří k původním prvkům domu, které se architekti rozhodli zachovat a které domu dodávají příjemný historizující charakter.

V poschodí jsou pak uloženy dvě prostorné ložnice. Tu hlavní doplňuje v exteriéru terasa s výhledem na údolí, na níž si tak majitelé po ránu, či naopak navečer mohou vychutnat kávu a užít si dnů klidu a odpočinku.

Architekti při navrhování každé z ložnic hleděli na maximální pohodlí majitelů, ale přitom hledali jednoduchá a jasná řešení. I zde rekreační atmosféru podkresluje melodický duet jemných přírodních materiálů a decentní škály barev, v níž hrají prim šedá a bílá.

Okna do ložnic vpouštějí dostatek denního světla a nabízejí výhled na okolní scenérii, jež se tak stává kulisou pro ranní vstávání i večerní usínání. Úložný prostor v ložnicích poskytují vestavné skříně v šedé barvě, které architekti doplnili několika solitérními kusy nábytku. Ten, stejně jako na verandě či v kuchyňské zóně, je v příjemném vintage stylu, jenž opět připomíná historii domu, vyhovuje jeho rekreačnímu charakteru i hezky rezonuje s okolním venkovským prostředím.

Samotnou rekonstrukci domu architekti vedli se snahou o zachování jeho původního charakteru, přičemž zdůraznili jeho nadčasové rysy. K nim nenápadně přidali i něco svěžích moderních prvků.

Zvenčí tak stavba na první pohled vykouzlí člověku úsměv na tváři hravým kontrastem mezi bílou fasádou a výraznými žlutými okny. Jednoduchá fasáda se vyznačuje kvalitními materiály a precizními detaily, jež dohromady vytvářejí esteticky a funkčně vyvážený celek.

Jeden z mnoha, přesto výjimečný

Dům stojí v ulici mezi podobnými stavbami, přičemž všechny mají vlastní zahradu. Tato byla navržena tak, aby majitelům zajistila soukromí, přičemž pečlivě vybrané rostliny a přírodní prvky, jako jsou kamenné cestičky a terasa, přispívají k harmonii s okolními domy.

Parcelu ohraničuje nový plot z betonových dílců, jenž je připomínkou původního betonového oplocení a citlivě doplňuje celkový vzhled domu.

Informace o projektu:

Architekti: Pavel Nový, Vít Svoboda

Spolupráce: Filip Tóth

Podlahová plocha domu: 88 m2

Terasa: 9 m2

Vila jako lávka vystupující z kopce nad Berounkou uchvacuje už na první pohled

Bydlení

Dvě sestry a jeden pokoj: Designéři ho rozdělili a každá má svůj malý ráj

Bydlení

Výběr článků

Načítám