Hlavní obsah

Rekonstrukce bytu neznamená všechno vyhodit a pořídit nové, říká architektka Pavlína Dražilová

10:15
10:15

Poslechněte si tento článek

Našetřili jste peníze a teď přemýšlíte o rekonstrukci bytu? Tak se nejdříve v klidu zastavte a zamyslete. Nemusíte vše kompletně vyhodit a pořizovat nové. Naopak, něco si zaslouží zůstat v původním stavu, něco pouze zrenovovat. A co se ukáže jako nefunkční, nahraďte produktem, který je úsporný, trvanlivý a kvalitní, radí architektka Pavlína Dražilová.

Foto: Tomáš Hejzlar

„Nemusíte hned rekonstruovat celou koupelnu. I drobné změny pomohou v úspoře provozu. Patří mezi ně výměna sprchové hlavice nebo namontovaný perlátor do baterie,“ říká architektka Pavlína Dražilová.

Článek

Rekonstrukce bytu je náročná. Jak a kde začít?

Sepište si základní otázky: Jakým způsobem žiju? Kdy jsem doma? Kolik nás je v domácnosti? Od toho se odvíjí celý návrh rekonstrukce. Bude hned jasné, do čeho investovat, kde naopak mohu ušetřit. Oslovte rovněž odborníka. Těch pár tisíc navíc za cenné rady se stonásobně vyplatí. Nechte si určitě jako první krok posoudit kvalitu instalací, rozvodů vody, tepla. Nezbytná je i revize elektřiny.

Vyplatí se měnit i dispozici bytu?

Když přinese žádoucí změnu, tak proč ne? Nejprve si ujasněte, kde chcete mít v interiéru klidovou a kde aktivní zónu. Členové rodiny se pak navzájem nebudou rušit, nebo je naopak prostor vybídne k tomu, aby byli hezky pospolu.

Zónování je i takzvaně teplotní. Ložnice patří na severní stranu. Dětský pokoj, v němž si potomci hrají i přes den, vybírejme s orientací na osluněné strany.

Interiér je jako naše mysl. Je dobré ho vyčistit, odlehčit a prosvětlit, říká architekt Marco Maio

Bydlení

Lze také pracovat s čistou a špinavou zónou. Za sebe nedoporučuju, aby byly dveře od koupelny s toaletou hned za vstupními dveřmi. Pokud se nezouváme přede dveřmi, nanosíme si do bytu i blízké koupelny špínu a prach.

Kompletní rekonstrukce bytu se dotkne také podlah…

Moudré je investovat do nadčasových a trvanlivých materiálů. Lépe se udržují a budou s námi v dobrém stavu desítky let. Já preferuji přírodní. Lidé si myslí, že jsou příliš drahé. Dokážou ale prostor pozvednout, zhodnotit a třeba masivní třívrstvá podlaha nebo dřevěné parkety přežijí umělé podlahy jako vinyl nebo laminát klidně několikrát. Takže, co se vlastně vyplatí?

Strašně důležité je dodržet pořadí jednotlivých prací. Jestliže chcete měnit dispozice, začněte od podlah.

Jak chytře použít vyčleněné finance?

Rekonstrukce neznamená vše bez milosti vyhodit. Původní parkety je škoda vytrhat a nahradit lacinou plovoucí podlahou. Zkuste je rozebrat, podlepit, zbrousit, naolejovat, lokálně opravit. Bude z nich opět krásná podlaha, možná i designový prvek celého interiéru.

Strašně důležité je také dodržet pořadí jednotlivých prací. Jestliže chcete měnit dispozice, začněte od podlah. Pak teprve řešte výměnu kuchyňské linky za novou. Ne naopak.

Nejčastěji se rekonstruuje koupelna. Umí dnes sanita šetřit vodu?

Doporučuji se zaměřit na toaletu, kde proteče nejvíce vody. Samozřejmostí je dnes duální splachování, ale mám i další tip: na splachovadlo zkuste nainstalovat takzvané doplňkové šetřítko. Funguje jednoduše: působí jako protiváha našemu stlačování. Voda teče jen po dobu, kdy rukama tiskneme zařízení. Tíhu odporu si regulujete sami. Uvádí se úspora kolem 30-50 %. Voda je stále ještě levná, teoreticky tímto malým krokem ušetříte jen 2-3 tisíce korun. Pro mě je ale podstatnější, že neprotečou desítky tisíc litrů vody jen tak nazmar. A je dobré zdůraznit, že jde o pitnou vodu.

Lze druhotně při sprchování využít vodu a energii?

Ano, při rekonstrukci koupelny lze zvážit instalaci takzvaného sprchového výměníku. Odtékající teplá voda předá nevyužité teplo té přitékající a tím ušetříme energii za ohřívání. V tomto případě se předává teplo skutečně jen přes kovový výměník. Existují ale i cirkulární sprchy, které odtékající vodu po přečištění vrací ihned zpět. Můžeme se tak osprchovat v několika málo litrech vody. Zatím je to spíš řešení pro fajnšmekry, není to příliš rozšířená technologie. Ale za pár let už to může být jinak.

Pokud máte vlastní elektřinu, třeba ze solárních panelů, dávají rohože rozhodně větší smysl, než když jsou napájeny elektřinou ze vzdálené uhelné elektrárny.

Přejděme ke kuchyni. Co se starými spotřebiči?

Zaměřila bych se na ty, které běží trvale a spotřebují nejvíce elektřiny. Doporučuji vyměnit mrazák a ledničku za nové nízkoenergetické produkty. Drobné spotřebiče, které používáme občas, tolik řešit nemusíme. Jejich vysoký příkon nevadí. Rychlovarná konvice, která běží dvě minuty, může mít klidně 2000 wattů.

Zajímavé je, že volně stojící spotřebiče jsou účinnější než ty zabudované. Proudí kolem nich vzduch a nemusí překonávat teplo kolem sebe. Takže doporučuji preferovat volně stojící lednici.

Při rekonstrukci se řeší podlahové vytápění. Je výhodné?

U rekonstrukcí bytů často připadají v úvahu jen výliskové systémy nebo elektrické rohože, které ale postrádají těžkou akumulační vrstvu a jsou proto méně úsporné. U elektrických rohoží také velmi záleží, z jakého zdroje máte elektřinu. Pokud máte vlastní elektřinu, třeba ze solárních panelů, dávají rohože rozhodně větší smysl, než když jsou napájeny elektřinou ze vzdálené uhelné elektrárny.

Zachovat a transformovat. Architekti David Dvořák a Vojtěch Hybler o smysluplné rekonstrukci

Bydlení

Zmínily jsme materiály. Jsou ty umělé opravdu tak škodlivé?

Pozor na VOC, což jsou těkavé organické látky. Dají se popsat jako „vůně novoty“. Není to vůně dřeva, je to vůně plastu. I když ji po nějaké době přestaneme cítit, v nábytku, ve výrobku nebezpečné látky zůstávají. Uvolňují se do okolí a my je vdechujeme.

Výrobci ale tvrdí, že mají certifikáty a splňují normy…

Ano, výrobci nás ukolébají, že vše splňuje normu a je schválené. Je v tom háček. Mají sice výrobek schválený, ale jen na určité množství dané látky. Ve chvíli, kdy kombinujeme více materiálů, tak si domů dáváme jedovatý koktejl.

Vysvětlete to, prosím, více.

Jednotlivé látky jsou normované jen na měrnou jednotku: třeba metr čtvereční či kilogram. Když si olemujete menší místnost 30 m² levnými, formaldehydem napuštěnými lamelami, kolik toho tam najednou máte? Zkuste si to spočítat. Bude to na objem vzduchu v místnosti velké množství těkavých látek, které jsou karcinogenní. V tom je ten háček, v daném množství a kombinaci. Nemluvě o tom, že mnohé výrobky splňují normu jen o desetinku.

Jak se tomu bránit?

Hlídejte emisní štítky na výrobcích. Když plánujete například výmalbu, sledujte informace a vybírejte produkty s nejnižší emisní hodnotou. Jistota jsou samozřejmě barvy přírodní, třeba hliněné, jílové, minerální. Přírodní materiál není žádná okrajová alternativa a nemusí být o tolik dražší. Cena se navýší třeba o 10 %, navíc v rámci celého rozpočtu rekonstrukce může být toto navýšení zanedbatelné. Takže se rozhodněte: mít levné barvy a těkavé látky, které se uvolňují z nátěru až 5 let, nebo zdravé stěny a prostředí? Za mě je to jasná volba.

Stěny jsou velká plocha. Máte tip na renovaci?

Zajímavou alternativou k obkladům je marocký štuk, tadelakt, který má po zatvrdnutí chemické vlastnosti mramoru. Velkou výhodu vidím v tom, že se vyhneme spárám a jejich zanášení a čištění. Dá se také tvarovat a modelovat. Patří mezi dražší řešení, jedná se ale o tradiční přírodní materiál, který svými vlastnostmi předčí syntetické stěrky.

Lidé chtějí rekonstrukcí získat i více denního světla. Jak ho dostat do bytu?

Tmavé místnosti prosvětlíme nadsvětlíkem nebo vizuálně atraktivními luxfery. Ty zvládnou opticky oddělit třeba obývací prostor a chodbu. Denní světlo tímto způsobem dostaneme až ke vstupním dveřím. Pomocí horního luxferového pásu u společné stěny s kuchyní dostanete denní světlo třeba i do koupelny. Propustí světlo, ale zachovají soukromí. Když si jdete jen umýt ruce, jeho intenzita vám postačí. Umělé nemusíte vůbec použít.

Designérka Iveta Šalamounová: Se sestrou nemáme rády materiály, které cokoliv imitují

Bydlení

Denní světlo potřebují i rostliny…

Pokojovky jsou krásná živá dekorace, a navíc eliminují ze vzduchu těkavé látky, nasávají je a pohlcují. Studie říkají, že jedna kytka dokáže vyčistit vzduch na ploše 10 m². V místnosti o velikosti 20 m² by měly být minimálně dvě vzrostlejší krasavice v květináči. Protože potřebují dostatek prostoru, vyčleňte jim v rámci rekonstrukce policovou stěnu, solitérní stolek nebo zkuste závěsný systém. Nemusí stát pouze klasicky na parapetech.

Některé byty mají balkony. Jak je smysluplně využít?

Asi nejlépe zahradničením. Přestože žiju s rodinou ve městě, dokážeme si s dětmi ze semínek vypěstovat krásnější a chutnější rajčata než z obchodu. Hnojiva používáme přírodní, hlínu obohacujeme třeba i namletými vaječnými skořápkami. Proces čekání a samotnou péči o rostliny považuji za výchovu k udržitelnosti a vnímání koloběhu života. Plody se nerodí na tácku v supermarketu. Sezonu ukončíme zazimováním květináčů a děti lépe chápou, proč moc nekupujeme dovážené mimosezonní plodiny.

O architektce

Pavlína Dražilová studovala architekturu na ČVUT, dále se v oboru vzdělávala v Aalborgu v Dánsku. Podílela se na návrzích malých i velkých staveb. Nyní pracuje v organizaci Rethink Architecture, která v rámci projektu Rethink Living představuje udržitelné alternativy nejen pro rekonstrukci bytu.

Stačí mít jeden krásný jídelní stůl a o ten pečovat. Vydrží nám celý život, říká designér Ondřej Zita

Bydlení

Výběr článků

Načítám