Článek
Pritzkerově ceně se mezi architekty říká také Nobelova cena nebo Oscar, je totiž podobně prestižní a je určena pro architekty, kteří jsou nějakým způsobem inspirativní. Je udělována už od roku 1979 a Nobelovce je podobná i co do své formy. Získávají ji jednou za rok žijící talentovaní autoři po celém světě, kteří se svou tvorbou nesmazatelně zapsali do dějin architektury.
Cesta devětašedesátiletého Liou Ťia-kchuna k architektuře nebyla úplně jednoduchá. Narodil se v roce 1956 v Čínské lidové republice a většinu svého dětství prožil na chodbách lidové nemocnice v Čcheng-tu, kde jeho matka působila jako internistka. Prostředí křesťanského léčebného ústavu vděčí za celoživotní náboženskou toleranci.
Ačkoli téměř všichni jeho nejbližší rodinní příslušníci byli lékaři, Liou projevoval zájem o výtvarné umění. Rád objevoval svět prostřednictvím kreslení a literatury, až nakonec skončil u architektury. V roce 1978 ho přijali na Institut architektury a inženýrství v Čchung-čchingu, čímž odstartovala jeho kariéra v této oblasti. Podle titulu Parametric-architecture se ale věnoval i literární činnosti a meditacím.
Ve své rané kariéře pracoval pro státní Chengdu Architectural Design and Research Institute. Podle CNN se svým týmem postavil více než třicet projektů, od akademických a kulturních institucí až po občanské prostory, komerční budovy a urbanistické stavby po celé Číně. Velký důraz podle titulu ArchDaily klade na ekologičnost a znovuvyužitelnost stavebních materiálů.
Jeho ateliér také navrhl inaugurační Serpentine Pavilion Beijing, který byl fascinující minimalistickou mechanickou instalací sloužící jako veřejný prostor pro kulturní aktivity, akce a různá společenská setkání.
Přednáší a svými stavbami zlepšuje život běžných lidí
V současné době je hostujícím profesorem na School of Architecture Central Academy of Fine Arts v Pekingu a dříve přednášel na Cité de l’architecture et du patrimoine v Paříži, Massachusetts Institute of Technology v Cambridge, Royal Academy of Arts v Londýně a v předních institucích v Číně. Na kontě má řadu čínských i mezinárodních architektonických ocenění. Působí v ateliéru Jiakun Architects, který v roce 1999 založil v Čcheng-tu.
Liou nadále pracuje a pobývá v Čcheng-tu v Číně a prostřednictvím svých děl se zaměřuje na zlepšování každodenních životů běžných spoluobčanů.„Vždycky toužím být jako voda – proniknout místem, aniž bych v sobě nesl svou pevnou formu, a prosakovat do místního prostředí a samotného místa,“ uvedl Liou u příležitosti obdržení ocenění.