Článek
Budova muzea má vzniknout na místě bývalého sportoviště, na samém okraji debrecínského Velkého lesa (Nagyerdő). Nahradit má již existující instituci, která sídlí zatím v Budapešti. Jde o součást plánu maďarské vlády proměnit dvousettisícový Debrecín, jenž je druhým největším městem země, v klíčové regionální středisko pro vzdělání a kulturu. Stát se tak má do roku 2030.
V muzeu, pod jehož plány jsou spolu s Dány podepsáni také architekti z místních ateliérů Lukács Építés Stúdió, Museum Studio a TYPSA, se počítá s otevřením jak trvalých expozic, tak příležitostných. Zároveň bude vybaveno i pro potřeby vzdělávacích a výzkumných programů, veřejnými prostory a zázemím pro vlastní muzejní činnost.
„Přírodověda je téma, které je mi drahé – tak drahé, že jsem pojmenoval svého nejstaršího syna Darwin. Proto je pro mě velkou ctí, že mi bylo svěřeno vytvoření maďarského přírodovědného muzea ve Velkém lese u Debrecínu,“ svěřuje se šéf dánských architektů Bjarke Ingels.
Prozrazuje, že návrh muzea s kolegy koncipovali jako průsečík cest a linií. Jako kopec uprostřed lesní mýtiny. Proto jsou střechy stavby pochozí, aby bylo možné vystoupat až na vrchol a užít si hezkého výhledu do okolí. Zároveň budou osázeny lokálními druhy zeleně.
Na vrchu tedy budovu bude tvořit trojice proužků položených přes sebe a spodní část stavby bude zanořena pod okolní terén. Konstrukce je navržena ze dřeva, přičemž fasáda má být z panelů z opalovaného dřeva.
„Muzeum čerpá teplo z hmoty země a integruje energetické systémy na místě, včetně geotermálních smyček a fotovoltaických panelů, aby zajistilo stabilní vnitřní klima po celý rok. Namísto pouhého zachování charakteru místa ho budova obnovuje a vylepšuje – regeneruje biologickou rozmanitost a zároveň se tiše přizpůsobuje svému okolí,“ vysvětluje architektka Hanna Johanssonová, jež na projektu rovněž spolupracuje.
Přijímací hala uvnitř se pak stane v jistém smyslu kompasem pro snadnou orientaci po budově. Díky tomu, že stavba s užitnou plochou 23 000 m2 bude mít v podstatě hvězdicový půdorys, bude ze vstupní haly pěkně vidět do okolních výstavních křídel (pět bude vyhrazeno pro stálé expozice, jedno pro dočasné výstavy). V horním podlaží bude pak umístěná knihovna a restaurace s výhledem na les. Ve spodní části má být výukové centrum, ale také hřiště i výzkumné laboratoře pro studenty, rodiny a samozřejmě pro potřeby samotného muzea.
Dokončení stavby a zahájení jejího provozu v současné době není ještě známo. V každém případě je už nyní z vizualizací jisté, že zajet se do Debrecínu do nového muzea podívat bude nejen pro rodiny s dětmi stát za to. Pro Čechy je pak výhoda, že to tam nebudou mít daleko.