Článek
Historická budova Poštovního dvora byla postavena v roce 1781 a má pro město a jeho obyvatele velkou hodnotu. „Jsme nesmírně hrdí, že se nyní můžeme postarat o její obnovu,“ uvádí ve svém prohlášení rodina Regietových, která právě dokončila veškeré kroky související s koupí jedné z nejvýznamnějších kulturních a architektonických památek Karlových Varů.
Poštovní dvůr hraje důležitou roli v historii Karlových Varů, a to by mělo pokračovat. „Plánujeme tuto cennou památku chránit a zároveň ji připravit pro moderní využití, které obohatí kulturní a společenský život města,“ uvedli noví vlastníci, kteří v Doubí provozují Vánoční dům.
Rodina v Poštovním dvoře plánuje pořádat koncerty, výstavy a rovněž hodlá nabídnout jeho prostory ke konferenčním a prestižním firemním událostem. Památku chtějí noví vlastníci zpřístupnit formou pronájmu také školám, například pro předávání maturitních vysvědčení či k promocím.
Ruční papírna ve Velkých Losinách usiluje o zapsání na seznam UNESCO
Poštovní dvůr může posloužit i pro svatební obřady a soukromé oslavy. „Součástí Poštovního dvora bude také muzeum, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií tohoto objektu, včetně takové historické události, jako byla premiéra na pevninské Evropě Dvořákovy symfonie z Nového světa,“ připomínají Regietovi. „Bude zde umístěno také největší muzeum zvonků v republice,“ doplnila rodina.
Noví vlastníci by rovněž rádi obnovili zašlou slávu někdejší vyhlášené kavárny, kam chodil svého času na šálek kávy a loupák Johann Wolfgang Goethe. „Kavárna naváže na tradici nedělních procházek a čajů o páté,“ slibují majitelé s tím, že by rádi navázali na spolupráci s městem a krajem. „Těšíme se rovněž, že tento prostor bude hrát důležitou roli během Mezinárodního filmového festivalu, který je pro město každoročně klíčovou událostí,“ dodali.
Ze všeho nejdříve je však potřeba, aby celý objekt prošel renovací. Ta má proběhnout s největší péčí a maximálním respektem k architektonickému a historickému charakteru Poštovního dvora. „Naším cílem není pouze vrátit Poštovnímu dvoru jeho někdejší slávu, ale také přizpůsobit jej moderním požadavkům. Před námi stojí velké plány, které nás naplňují nadšením a energií, ale zároveň jsme si vědomi tíhy odpovědnosti,“ uzavřela rodina Regietových.
Nádraží z filmových básníků v Kladně půjde k zemi. Nahradí ho moderní budova se zelenou střechou
Poštovní dvůr byl vybudován v údolí říčky Teplé u silnice do Mariánských Lázní a Plzně na okraji Karlových Varů v klasicistním stylu. V roce 1810 byl přestavěn do empírového slohu. Kulturní památkou byl vyhlášen v roce 1958.
Původně sloužil objekt jako poštovní dvorec s přepřahací stanicí poštovních koňských spřežení. Na začátku 19. století povolil v Poštovním dvoře císař František II. zřízení špitálu pro chudé lázeňské hosty. Již o několik let později začal objekt sloužit jako výletní kavárna.
Budova chátrala a generální opravy se Poštovní dvůr dočkal až po privatizaci na začátku 90. let. V posledních letech byla ale památka bez využití.