Článek
Na počátku je před vámi hromádka součástek, které se do sebe zacvaknou podobně, jako kostky ze stavebnice. Jen jsou o trochu větší. Na konci před sebou máte postel, ať už pro jednoho, nebo pro dva, podle toho, jaký model si koupíte. Hřát vás při spaní na ní může nejenom peřina, ale také vědomí, že jste jejím zakoupením ulevili planetě od vyhozených plastů.
Tyto postele, jejichž autorem je vynálezce a designér John Stehle z australského Melbourne, jsou totiž kompletně vyrobené z recyklovaného plastu. Jako surovina může posloužit kdeco: „Nepromokavé plachty, kbelíky, bedny na cihly, přepravky na mléko. Můžeme ale použít i měkké plasty, LDPE (nízkohustotní polyethylen),“ říká Scott Olding ze společnosti Robovoid, která je primárně zaměřená na produkci stavebního materiálu z recyklovaného plastu a nyní z něj vyrábí i postele.
S vývojem postele pomohla zpočátku také agentura Sustainability Victoria, což je vládní agentura státu Victoria pro udržitelnost. Na vývoj lůžek přispěla v přepočtu více než šesti miliony korun. Její generální ředitel Matt Genever si nápad na postel vyráběnou výhradně z recyklovaného materiálu nemůže vynachválit.
Starý nábytek je pro Angličanku pokladem. Přemalovává jej a prodává dál i za desetinásobek
„Je to fantastické řešení oběhové ekonomiky. V Austrálii každý rok vyhodíme kolem 1,8 milionu matrací a stovky tisíc rámů postelí,“ vypočítává. Jednolůžko typu velikosti kingsize (107 × 203 cm) představuje 21 kg plastu, který neskončil na skládce.
Postele mají za sebou i rozsáhlé testování v praxi, spali na nich studenti, profesionální sportovci, spalo se na nich v běžných i chladných podmínkách a všude obstály. Uživatelé se shodli na tom, že lůžka z recyklovaného plastu jsou stejně odolná jako ta tradiční, navíc nalezli i některé výhody navíc.
„Myslím, že jsou opravdu dobrá, jsou zcela bez hluku, žádné vrzání, nic takového,“ pochvaluje si v rozhovoru pro stanici ABC například student Angus Hinchey z melbournské Storm Academy.
Postele určené pro jednoho mají přitom nosnost minimálně 140 kg a dokážou plnit veškeré požadavky, které může mít člověk na klasické lůžko. Trvanlivost je odhadována na deset let, přičemž na rozdíl od klasických postelí tyto nemusí končit na skládce. Naopak, lze je znovu rozemlít na drobounké kousky a z nich znovu vyrobit postel novou, nebo cokoli jiného.
A tím něčím jiným by mohl být třeba nějaký další kus nábytku. Právě tímto směrem se už nyní ubírají myšlenky a plány autorů postelí. Lůžka v současnosti nabízejí prodejcům nábytku a zjišťují, zda je budou chtít zařadit do svého sortimentu. Výrobci nestanovili přesnou částku, ovšem očekávají, že koncová cena produktu by měla kopírovat platbu za běžné tradiční postele.