Článek
V každé kuchyňské sestavě se nacházejí tři pracovní zóny, které by měly být propojené do trojúhelníku. Jsou to to centra mytí, vaření a pracovní centrum, na něž navazují zóny skladování a odkládání. Vzdálenost mezi nimi má být pohodlná a bezpečná.
Pro plynulý pohyb v kuchyni je také důležitá výška jednotlivých zón a jejich ergonomické uspořádání. Pro praváky je zprava doleva, kde na sebe navazují zóna vaření, přípravy, mytí a odkládání. Leváci potřebují jednotlivé zóny navrhnout opačně. Jak na to?
Varné centrum
Naplánujte ho poblíž dřezu i místa na odkládání a doplňte odsavačem par se zabudovanými světly k nasvícení varné plochy. Z obou stran by měla být minimálně 40 cm odkládací plocha. Varná deska, zejména je-li plynová, se neusazuje do rohu ani do pracovní desky a v blízkosti okna. Boční vzdálenost od stěny by měla být minimálně 20 cm. Elektrickou troubu lze využít jako samostatný vestavný spotřebič umístěný do výšky očí. U digestoře sledujte výkon: měl by být 10x vyšší, než je objem vzduchu v místnosti. Ideální výška mezi digestoří a varnou deskou je 65 cm, u plynových sporáků až 75 cm.
Centrum mytí
Stáním u dřezu nestrávíme tolik času jako dříve díky myčkám nádobí. Doporučená výška je v rozmezí od 85 do 106 cm. Záleží na výšce uživatele. Po obou stranách dřezu je nutná odkládací plocha.
Vzdálenost mezi dřezem, varnou plochou a pracovní deskou má být minimální, během vaření je nutné mít vodu na dosah.
U dřezu se vyplatí odkapávací plocha, pokud to prostor dovolí. Hlavně budete-li mýt nádobí ručně, oceníte ji i při přípravě jídla. V této zóně rezervujte místo pro nádoby na tříděný odpad a myčku nádobí. Prostředky k úklidu kuchyně blízko dřezu nebo pod ním. Vsaďte na myčku, je úspornější než ruční mytí. Standardní šířky myček jsou 60 a 45 cm. Pro pohodlné používání počítejte s prostorem alespoň 120 cm.
Přípravná pracovní plocha
Má být po obou stranách mycí a varné zóny. Její hloubka je obvykle 60 cm, výjimku tvoří pracovní ostrůvek, kde může být až 120 cm, je-li přístupný ze všech stran. Pro přípravu jídla stačí výška 86 až 92 cm.
Při práci s elektrickými spotřebiči postačí výška od 72 do 75 cm. Rozdílné výšky ale působí disharmonicky, proto se obvykle nevyužívají. Pracovní deska i zadní panel musejí být odolné, pružné, silné a lehce omyvatelné. Nejvhodnější je pracovní deska vcelku. U zadního panelu myslete na místo pro zásuvky.
Zóna skladování
Skladování čerstvých potravin by mělo být přehledné, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám. To řeší chladná, větraná místnost – spíž, nebo její alternativa – potravinová skříň. Také v blízkosti lednice má být dostatečná pracovní plocha. Trvanlivé potraviny se dobře skladují ve spodních výsuvných skříňkách.
Zóny odkládání
V nich se nachází vybavení kuchyně, především nádobí, kuchyňské náčiní, sklo a malé elektrospotřebiče. To vše musí být lehce dostupné. Výška uložení je stejně důležitá jako organizace. Místo spodních skříněk si pořiďte plnovýsuvy, které usnadní přehled o uložených věcech. Hloubka polic spodních skříní nesmí přesahovat obvyklou hloubku pracovní desky 60 cm kvůli dostupnosti nejspodnějších zásuvek. Horní skříňky mají mít menší hloubku kvůli pracovní desce.
Může se vám hodit na Firmy.cz:
Typy uspořádání
Lineární — jde o kuchyň vhodnou do menších prostor, vybavenou nejnutnějším úložným prostorem a vestavnými spotřebiči. Z praktického hlediska má být místnost dlouhá alespoň 3 m a široká 1,7 m.
Paralelní — jde o dvě kuchyňské sestavy proti sobě. Toto řešení se osvědčilo v průchozích kuchyních, kde se dá využít i výklenek. Prostor mezi sestavami by měl být alespoň 1,2 m.
Rohová do L — hodí se do středně velké místnosti, která nabízí lehký dosah pracovní plochy na obě strany. Toto uspořádání se využívá v kombinaci s obývacím pokojem.
Rohová do U — hodí se do velkých i malých prostor, při její realizaci se využijí až tři plné stěny. Takové uspořádání poskytuje maximum úložného prostoru a pracovních ploch. Pro pohodlné pracovní prostředí by prostor mezi stěnami měl být alespoň 2 m. Tato dispozice může oddělit kuchyň od jídelny nebo obývacího pokoje.
Ostrůvková — patří jen do větších prostor. Doplňuje se s jídelnou, obývákem, nebo elegantně tyto prostory rozděluje. Ostrůvek lze umístit v kuchyni do tvaru písmene T nebo U, kde poslouží jako odkládací, varná nebo mycí plocha. V takovém případě myslete na rozvody elektřiny, vody a plynu v podlaze. Ostrůvek vytvoří i dobře zvolený jídelní stůl.
Poloostrůvková — tvarově vychází z kuchyně rohové, kdy se přidá další pracovní místo a vytvoří se kuchyně do tvaru písmene T nebo G. Také toto řešení je pro velkou místnost. Prodloužení lze využít jako pracovní plochu nebo jídelní stůl. Opticky dělí prostor a vynikne v místnostech propojených s jídelnou a obývákem.