Hlavní obsah

Podlouhlý úzký pozemek architekti využili na maximum. Rodinný dům na něm dobře zapadá

2:07
2:07

Poslechněte si tento článek

Rodinné domy mohou mít dnes velmi netypické tvary, ale perfektně sloužit svým účelům a maximalizovat užitek z prostorově složitějších pozemků. Důkazem toho je i stavba v Jihomoravském kraji. Její tvar umožnil plně využít potenciál parcely a její orientaci vůči světovým stranám.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Lukáš Němeček

Zdařilý rodinný dům se nachází v Jihomoravském kraji.

Článek

Rodinný dům od ateliéru JV Architekt autorů Jiřího Vokřála, Josefa Žufánka, Anny Krištofové a Michaely Vokřálové dobře respektuje charakter okolní zástavby. Z ulice vypadá velmi nenápadně a jeví se menší, než ve skutečnosti je.

Praktický v mnoha ohledech

Dům je navržen tak, že jeho podoba respektuje stávající stavební čáru v ulici, do které je orientována hmota obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou. Na ni navazují dva proti sobě navzájem posunuté objemy s pultovými střechami se společným hřebenem.

Celek domu je rozdělen podle svého funkčního využití. Má provozní zázemí, společný obytný prostor a ložnicovou část. Posunem hmot ale také vznikly intimní venkovní prostory. Obyvatelé tak mohou využívat dvorek a terasu. V neposlední řadě se prostřednictvím jejího tvaru podařilo přizpůsobit tuto novostavbu stylu okolní zástavby.

Zvolený způsob zastřešení objektu pak jednotlivé hmoty opět propojuje, vytváří kontinuální střechu, plynoucí ve směru podélné osy parcely.

Podélný tvar parcely je výchozím motivem pro uspořádání rodinného domu – jeho jednotlivé prostory a objemy jsou důmyslně uspořádány kolem podélné osy, která prochází objektem a pokračuje dále do exteriéru. Zahradou pak pokračuje chodníkem mezi stávajícími vzrostlými stromy k objektu altánu se sklepem.

Stavba patří mezi loňská přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu.

Související články

Výběr článků

Načítám