Hlavní obsah

Plečnikovu vilu u Bledského jezera doplňuje návrh šesti luxusních vil navržených s pomocí AI

Bled, Slovinsko

Historicky cennou vilu Epos u slovinského Bledského jezera, jejímž autorem je u nás dobře známý slovinský architekt Jože Plečnik, doplnili londýnští architekti ze studia Tim Fu návrhem šestice luxusních vil. Zajímavostí projektu je zapojení umělé inteligence do všech fází tvorby návrhu.

Revoluční luxusní komplex na břehu slovinského Bledského jezera pomohla navrhnout umělá inteligence Video: AP

Článek

V Londýně působící architekt Tim Fu nasbíral zkušenosti v mezinárodně proslulém ateliéru Zaha Hadid Architects. Ve svém vlastním studiu se pak zaměřuje na možnosti využívání umělé inteligence (AI) v architektonické praxi.

Nejnovější projekt, který tímto způsobem navrhl, je luxusní developerský počin v místě, které sami Slovinci označují za malý kousek ráje, na břehu ledovcového Bledského jezera s kulisou Julských alp na pozadí. Nové vily roztroušené na ploše 22 000 m2 svou základní charakteristikou vycházejí ze stylu památkově chráněného objektu, jenž v roce 1909 postavili dle návrhu slovinského rodáka Jože Plečnika.

Toho není třeba českému čtenáři dlouze představovat, ve 20. a 30. letech se podílel na úpravách Pražského hradu. Vila Epos je dílem, které vytvořil o dvě dekády dříve ve slovinském Horním Kraňsku.

Doplnění vily architekturou, na jejímž vzniku se podílela umělá inteligence, je hezkým nápadem, který uzavírá pomyslný kruh. Vila totiž byla ve své době vizionářským dílem a využívání AI k navrhování obytných prostor pro lidi má dnes v sobě rovněž punc vizionářství.

Foto: AP

Luxusní komplex na břehu slovinského Bledského jezera sestává z návrhu šesti nových vil a rekonstrukce jedné historické (vizualizace).

Foto: AP

Inspirací pro návrh nových vil byla historická vila Epos, kterou navrhl slavný slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik. Na vizualizaci je jeho vila vidět vpravo v pozadí.

Návrh nových staveb představuje všechno to, co londýnští architekti nazývají „novou érou v designu“. Při jeho tvorbě propojují principy biofilního designu s nejnovějšími technologiemi.

Biofilní design - nebo také biofilní architektura - je přístup k navrhování prostor, který záměrně propojuje člověka s přírodou. Vychází z myšlenky, že lidé mají vrozenou potřebu být v kontaktu s přírodním prostředím.

Pro vily jsou proto charakteristická vysoká okna ve všech podlažích. Díky nim bude uvnitř domů dostatek denního světla a zároveň tak bude dobře fyzicky i vizuálně propojený interiér s exteriérem.

Zajímavý je návrh oken, která jsou subtilně členěná. Opakují tak výrazný rys Plečnikovy vily. Rovněž střechy nových budov kopírují tvar střechy vily Epos, jsou tedy valbové s vyšším úhlem sklonu.

Rizalit přepsaný moderním jazykem

Londýňané spolu s umělou inteligencí prozkoumávali okolní architekturu a povšimli si zajímavého rysu místních tradičních staveb, jímž je dřevěný rizalit, tedy útvar vystupující z fasády v místě hlavního vstupu. V místní tradiční podobě je zakončený trojúhelníkovým štítem, ovšem je doplněný dekorativními oblouky.

Architekti se rozhodli právě tento prvek v návrzích svých vil využít a dát mu moderní vzhled. Každou z vil na čelní fasádě tak rovněž zdobí výrazný rizalit, který má vyzděné boky, ovšem celou přední stranu má prosklenou. Zakončený je pak nikoli trojúhelníkovým, ale obloukovým štítem.

Foto: Envato Elements

Dům, jímž se architekti nejvíce inspirovali při návrhu rizalitů pro své vily, je u loděnice. V jeho středu je patrný dřevěný rizalit.

Barevně pak své vily sjednocují s historickou předlohou, střechy jsou tmavě šedé, zdi omítnuté čistě bílou barvou. Prostor před vilami doplňují bazény a vkusně navržené zahrady nenápadně přecházející v centrální parkovou plochu.

Součástí návrhu projektu, který je zatím ve fázi tvorby, a není tedy zatím jisté kdy, zda a v jaké míře bude skutečně realizován, je rekonstrukce samotné historické vily Epos.

Výběr článků

Načítám