Článek
Co je to vlastně „peršan“?
Mnozí si představí ručně vázaný koberec, což je správně. Ale pozor, takových koberců je mnoho a rozdělují se podle místa vzniku a motivů, způsobu tkaní a vázání, druhu materiálu, hustoty vazby.
Peršan tedy pochází z dnešního Íránu, Zakavkazska nebo Střední Asie. Turecké, afghánské, čínské, tibetské, nepálské, mongolské a indické koberce jsou také ručně vázané, jen jiným uzlem. My ale všechny koberce vnímáme pod jedním názvem „peršan“.
Předpokládám, že se vzájemně liší i barvou?
Ano, ale většinou mají tradiční odstíny: objevuje se červená, béžová, zelená, modrá, žlutá, hnědá, černá. Dnes se přidávají i zářivější odstíny, jako je fialová, oranžová a růžová. Lidé si je žádají v interiéru.
Těší mě, když si můžu zatopit v kamnech a hodit na tálek purpuru, říká farářka Martina V. Kopecká
Jak postupovat při nákupu perského koberce?
Nejdříve si ujasněte, jak ho zamýšlíte používat. Je rozdíl, zda po něm budete chodit či se stane nedotknutelným solitérem v obývacím pokoji. Podle toho koberec vybírejte. V místnosti s vyšší frekvencí pohybu vyberte ručně vázané koberce s vyšší hustotou a v kombinaci materiálů bavlna a vlna. Méně užívanému místu vyberte čistě vlněný nebo hedvábný koberec.
Vzácný koberec může viset i na stěně podobně jako gobelín. Na suchý zip lze instalovat i 70kilové kousky. Ale pozor, jestliže na zeď dlouhodobě dopadá světlo, přírodnímu materiálu to nedělá dobře a barvy šisují, materiály se přímým sluncem dříve rozpadají. Proto zvolte stěnu s menší intenzitou slunečního záření.
Chybuji, když si ručně vázaný koberec přivezu z exotické dovolené?
Ne, ale vnímejte ho jako užitkovou věc, která udělá radost. Rozhodně není tak vzácný, jak se vám často prezentuje.
Jestliže chcete mít starožitný kus, zaměřte se na aukční síně, sběratele. Projděte si nabídku prodejců na internetu, kontaktujte majitele, oslovte starožitníky a důvěryhodné obchody s koberci.
Vyznají se v kvalitě, oblastech a vzorech, kde koberce vznikají. Opravdu vzácných koberců je na trhu málo. Velká většina z nich bude již zrestaurovaná. S poškozenými kusy nebo vzácnými fragmenty starých koberců vám poradí zkušený restaurátor textilu.
Existuje na ručně vázaný koberec třeba certifikát pravosti?
Certifikát, že jde o ručně vázaný koberec, dostanete. Ale i z dobré fotky pozná každý restaurátor textilu, že tomu tak je.
Důležitější je znát složení, směs. Například hedvábný koberec nemusí být ze sta procent jenom hedvábný. Často jsou vyrobené ze speciálně upravené bavlny tak, aby vypadala jako hedvábí. Říká se jí mercerovaná bavlna.
Vědět složení materiálu, ať je jakékoliv, je rozhodně přínosné. Podobně jako u oblečení: víte, jak o něj nejlépe pečovat.
Co nejvíc ničí koberce?
Moli, nečistoty, zašlapaný prach. Všeho je třeba se zbavit. Koberec pečlivě vyluxovat z rubu i líce.
Když je menších rozměrů, lze ho postříkat přípravkem na moly, zabalit napevno do igelitového pytle a nechat týden působit. Nejlépe v chladném prostředí.
Historicky cenné koberce se čistí speciálními metodami: radiologicky, mrazem. Ale to není pro běžného uživatele.
Nejdůležitějším krokem je kvalitní čištění koberců, a to nejlépe šetrným ručním praním. Vyplatí se kontaktovat restaurátory textilu, kteří určí nejlepší postup právě pro váš koberec, protože každý materiál vyžaduje jiný přístup.
Zákazníci koberec po našem vyprání často nepoznají.
Může zákazník přivézt koberec na opravu rovnou k vám?
Nejdříve ho musí doma pečlivě vyluxovat, zbavit hrubých nečistot. U nás pak následuje šetrné ruční praní. To je základ před každým restaurováním.
Máme speciální místnosti, kde procesy praní probíhají. Materiál vyplachujeme, dokud odtékají nečistoty. Poté koberec schne. Často se ještě v závěru čistí třásně. Pokud je koberec znečištěn různými skvrnami nebo od vašich mazlíčků, vyžaduje proces čištění další speciální postupy.
Před samotným restaurováním každý kus vyfotím a zjišťuji rozsah poškození. Zákazníci koberec po našem vyprání často nepoznají. Špína dokonale zalepuje materiál, po čištění vypadá jinak. Má jasné a zářivé barvy.
Jaké vysoké jsou částky za restaurování nebo konzervaci koberců?
Záleží na rozsahu poškození, stáří a druhu materiálu. Nelze cenu stanovit od velikosti koberce. Běžné je poškození rohů koberce, párající se okraje, a taková oprava začíná kolem 1500 Kč.
Když koberec vyžaduje mnoho práce, může se částka pohybovat i kolem 100 tisíc korun. Záleží samozřejmě na jeho velikosti, způsobu restaurování a časové náročnosti. Jsou koberce, na nichž pracuji i dva měsíce.
Překvapí vás něco při restaurování?
Setkávám se s tím, že samotné vlákno je již z výroby špatně nabarvené a barva se při čištění koberce vymývá a pouští. Je to tím, že barvení přírodních materiálů vyžaduje přesný postup a dlouhý čas. Dnes se na vše spěchá.
Proto se může stát, že červená, oranžová nebo černá se zapustí do světlých částí. Obvykle takový koberec hned poznám, ale vždy děláme test stálosti barev. Na možná rizika majitele samozřejmě upozorním. Je potřeba zvolit nejšetrnější způsob čištění.
Jak máme o ručně vázaný koberec doma pečovat?
Důležité je pravidelné vysávání nečistot z líce i z rubu. Na vysavači nastavte nižší intenzitu sání a hubicí pojíždějte vždy jedním směrem. Postupně se posunujte po ploše. Ručně vázanému koberci nedělá dobře vysávání krouživými pohyby. Nepatří na ně ani rotační kartáče. Ty je spolehlivě zničí.
Minimálně dvakrát za rok koberec otočte a pečlivě ho vysajte z rubové strany. Uvidíte, že to potřebuje. Prach a jiné nečistoty se dostávají pod koberec ze všech stran i skrz něj.
Málokdo ví, že i moli jsou schopní žít pod kobercem, přestože se po něm šlape. Přežívají ve spárách podlahy, ani o nich nevíte. Viděla jsem koberec, který měl nakousané viditelné linky, přesně podle spár v dřevěné podlaze. Proto je nutné s koberci hýbat a občas kontrolovat i z rubu.
Někdo na flek od vylitého červeného vína sype sůl nebo vylije bílé víno, ale to je špatně. Nikdy nevíte, jak co chemicky zareaguje.
Vylijeme nechtěně víno, kávu… Jak rychle zasáhnout?
Platí pravidlo: čím dříve skvrnu odstraníme, tím lépe. Vlna tekutinu chvilku podrží a nevsákne. Povrch nedrhneme, ale co nejdříve odsajeme papírovým kapesníčkem.
Nesmíme nechat vylitou tekutinu na koberci zaschnout, protože by mohla koberec obarvit.
Když je skvrna velká, koberec ošetříme vlažnou vodou a vysušíme. Mokré očištěné místo přizvedneme třeba hřebínkem, aby uschlo ve správném směru a výšce.
Co naopak nikdy nedělat?
Nedejte na „babské rady“. Někdo na flek od vylitého červeného vína sype sůl nebo vylije bílé víno, ale to je špatně. Nikdy nevíte, jak co chemicky zareaguje. Co se povede na jednom koberci, nemusí vyjít jindy. Každý materiál je jiný.
Na zvýraznění barev laici zkouší kyselé zelí. Možná to jednorázový efekt má, ale také se naruší struktura vlákna. A to nevratně.
Moje rada zní: vyhněte se amatérským pokusům cokoliv na koberec aplikovat. Raději oslovte specializovanou firmu. Jsou takové, co přijedou hned nebo rychle poradí nejlepší postup.
Pokud to váš interiér umožňuje, dlouhodobě nestavte na koberce těžké kusy nábytku. Zabráníte poškození koberce pod nábytkem. Velmi často v těchto místech napadnou koberec moli. Vykoušou celé plochy pod nábytkem a vy to zjistíte až po pár měsících nebo letech. Restaurování takto poškozených velkých ploch je časově náročné a drahé.
O restaurátorce
Jitka Dřevíkovská se restaurování a konzervování textilu a koberců věnuje přes dvacet let. Po vystudování střední školy zaměřené na textilní řemesla a restaurování textilu přešla hned do praxe a založila svoji firmu Restaurovaní-koberců. Dlouhodobě také spolupracuje s Židovským muzeem, Národní galerií v Praze a Národním památkovým ústavem. Na svoji profesionální restaurátorskou činnost včetně kulturních památek má licenci ministerstva kultury.